Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zakup wartości niematerialnej i prawnej a jednorazowa amortyzacja

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakup wartości niematerialnej i prawnej a jednorazowa amortyzacja

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (1042) z dnia 10.12.2019

Zamierzamy zakupić specjalistyczne oprogramowanie komputerowe za kwotę znacznie przekraczającą 10.000 zł. Czy wydatki takie mogą zostać rozliczone w ramach jednorazowego odpisu amortyzacyjnego ograniczonego limitem 100.000 zł? W przepisie wprowadzającym możliwość stosowania takiego odpisu jest bowiem mowa o wartościach niematerialnych i prawnych.

Przedmiotowych wydatków nie można rozliczyć w ramach jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (ograniczonego limitem 100.000 zł). Dotyczy on bowiem wyłącznie wybranych środków trwałych.

Jak wskazano w art. 16k ust. 14 ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22k ust. 14 ustawy o PDOF), podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Kwota 100.000 zł obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego, o której mowa w art. 15 ust. 1zd ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22 ust. 1s ustawy o PDOF), zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Zastosowanie jednorazowego odpisu możliwe jest pod warunkiem, że:

1) wartość początkowa jednego środka trwałego (o którym mowa w ww. przepisach), nabytego w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł lub

2) łączna wartość początkowa co najmniej dwóch środków trwałych (o których mowa w ww. przepisach), nabytych w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł, a wartość początkowa każdego z nich przekracza 3.500 zł.

Redakcja tych przepisów nie pozostawia zatem wątpliwości, że jednorazowe odpisy amortyzacyjne dotyczą wyłącznie nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT (nie dotyczą natomiast wartości niematerialnych i prawnych). W przepisie określającym możliwość stosowania takich odpisów ustawodawca odnosi się jedynie do ewidencji "środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych", do której to wprowadzany jest środek trwały objęty jednorazowym odpisem amortyzacyjnym. Taką bowiem nazwą ewidencji posługują się ustawy o podatku dochodowym.

Odnosząc się natomiast do sposobu rozliczenia wydatku na nabycie (przez pytającą jednostkę) oprogramowania (wartości niematerialnej i prawnej) należy wskazać, że okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od takich składników majątku został określony w art. 16m ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22m ustawy o PDOF). Jak tam wskazano, w przypadku licencji (sublicencji) na programy komputerowe, okres ich amortyzacji nie może być krótszy niż 24 miesiące, co oznacza możliwość zastosowania rocznej stawki amortyzacyjnej wynoszącej maksymalnie 50%.

Tak więc, w przypadku określonym w pytaniu, podatnik nie ma możliwości rozliczenia wydatku na nabycie specjalistycznego oprogramowania komputerowego za pośrednictwem jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Na ogólnych zasadach nabyty program będzie podlegał amortyzacji przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej, nie wyższej niż 50% rocznie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.