Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wydatki na pakiety medyczne dla pracowników, ich partnerów życiowych ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na pakiety medyczne dla pracowników, ich partnerów życiowych oraz członków rodzin - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (502) z dnia 20.11.2019
Jeśli wydatki na zakup pakietu medycznego dla pracowników, członków ich rodzin oraz partnerów życiowych mają na celu utrzymanie i wzrost efektywności pracy, ograniczenie absencji w pracy oraz zatrzymywanie pracowników w firmie, to mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 października 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.310.2019.3.MBD.

Spółka jako pracodawca zamierza współfinansować pracownikom prawo do korzystania z pakietu medycznego. Beneficjentami ubezpieczenia medycznego będą pracownicy, członkowie ich rodzin lub partnerzy życiowi.

Uczestnictwo w ubezpieczeniu medycznym będzie dla każdego z beneficjentów dobrowolne. Składka będzie płacona przez spółkę (spółka jest stroną umowy), ale finansowana będzie w niewielkiej części przez samego pracownika. Kwota ta będzie potrącana z wynagrodzenia pracownika. Natomiast pozostała część składki finansowana przez spółkę będzie opłacana z jej środków obrotowych.

Spółka zapytała organ podatkowy, czy kwota składki z tytułu ubezpieczenia medycznego wymienionych osób będzie w spółce kosztem uzyskania przychodów? Jej zdaniem kwota tej składki w części przez nią finansowanej będzie takim kosztem.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu wydanej interpretacji wyjaśnił, że wydatki poniesione na sfinansowanie kwoty składki na ubezpieczenie w ramach pakietu medycznego obejmującego zarówno pracownika, jak również jego partnera życiowego lub członków rodziny, podlegają ocenie w aspekcie generalnych postanowień art. 15 ust. 1 updop, tj. celowości, zasadności oraz potencjalnej możliwości przyczynienia się przedmiotowych wydatków do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Jak wskazuje spółka, zapewnienie przez nią jako pracodawcę uczestnictwa w ubezpieczeniu medycznym, tj. korzystanie ze specjalnego pakietu medycznego przez pracowników, członków ich rodzin i/lub partnerów życiowych ma na celu:

  • poprawę zdrowia beneficjentów, a przez to utrzymanie i wzrost efektywności i jakości pracy,
     
  • ograniczenie absencji w pracy,
     
  • budowanie wśród pracowników przyjaznej atmosfery,
     
  • motywowanie pracowników, aby nadal byli pracownikami w przedsiębiorstwie spółki (spółka jest rozpoznawana jako pracodawca dbający o swoich pracowników).

Biorąc to pod uwagę, organ podatkowy wskazał, że kwotę składki z tytułu wykupienia pakietu medycznego, która to składka dotyczy ubezpieczenia: pracownika, jego partnera życiowego oraz członków rodziny, spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.