Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Samochody osobowe stanowiące środki trwałe oraz leasingowane w kosztach ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Samochody osobowe stanowiące środki trwałe oraz leasingowane w kosztach firmy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1014) z dnia 1.03.2019

Czy w przypadku auta osobowego o wartości poniżej 150 tys. zł wykorzystywanego do celów mieszanych (tj. firmowych i prywatnych) do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć:

a) cały odpis amortyzacyjny pojazdu zaliczonego do środków trwałych,

b) całą ratę leasingową oraz 100% składki ubezpieczeniowej AC?

Tak. W przypadku przedstawionym w pytaniu, gdy wartość samochodu osobowego nie przekracza 150.000 zł, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą wartość odpisu amortyzacyjnego (dotyczącego pojazdu stanowiącego środek trwały) oraz całą ratę leasingową (dotyczącą pojazdu używanego na podstawie leasingu operacyjnego). W pełnej wysokości kosztem uzyskania przychodów będzie również składka ubezpieczeniowa AC tego pojazdu.

Samochód osobowy stanowiący środek trwały

Od 1 stycznia 2019 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej 150.000 zł.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa potwierdziło, że "nowy limit" ma również zastosowanie do pojazdów przyjętych od używania i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2019 r.

Zatem w sytuacji, gdy wartość początkowa pojazdu osobowego nie przekracza limitu 150.000 zł, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać całą wartość odpisu amortyzacyjnego. Dla zaliczenia do kosztów podatkowych odpisu amortyzacyjnego bez znaczenia pozostaje fakt, że pojazd jest wykorzystywany m.in. do celów prywatnych.

Dodajmy, że od 1 stycznia 2019 r. w ustawach o podatkach dochodowym wprowadzono odrębny limit w wysokości 225.000 zł, dotyczący amortyzacji samochodów osobowych zaliczanych do pojazdów elektrycznych. Co jednak istotne, limit ten znajdzie zastosowanie do pojazdów elektrycznych, oddanych do używania od dnia następującego po dniu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem albo stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepisy te nie stanowią pomocy publicznej. Natomiast do tego czasu należy stosować limit odnoszący się do samochodów innych niż pojazdy elektryczne, wynoszący 150.000 zł.

Samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego

Od 1 stycznia 2019 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów opłat wynikających z umowy leasingu (najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze), z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodów osobowych, w wysokości przekraczającej ich część, ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy (art. 16 ust. 1 pkt 49a ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o PDOF).

Kwota 150.000 zł obejmuje kwotę VAT naliczonego, która zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu (art. 16 ust. 5a ustawy o PDOP i art. 23 ust. 5a ustawy o PDOF).

Podobnie jak jest to w przypadku amortyzacji samochodu osobowego, również w przypadku leasingu samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym kwota limitu będzie wyższa i wyniesie 225.000 zł. Jednak analogicznie jak w przypadku amortyzacji, wyższa kwota limitu znajdzie zastosowanie do pojazdów oddanych do używania dopiero od dnia następującego po dniu uzyskania aprobaty Komisji Europejskiej. Do tego czasu należy stosować limit w wysokości 150.000 zł.

Zwróćmy uwagę, że jak wynika z przepisów przejściowych, zawartych w ustawie wprowadzającej omawiane zmiany, do umów leasingu (najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze), dotyczących samochodu osobowego, zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r., należy stosować przepisy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., zgodnie z którymi opłaty leasingowe stanowią koszty podatkowe bez ograniczenia jakimkolwiek limitem.

Odpowiadając na wątpliwość przedstawioną w pytaniu należy stwierdzić, że - w związku z wartością pojazdu - w 2019 r. podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów całą wartość opłaty leasingowej (bez względu na moment zawarcia umowy leasingu).

Składki ubezpieczeniowe

Począwszy od 1 stycznia 2019 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF). Ograniczenie to, podobnie jak dotychczas, dotyczy składek na ubezpieczenie, ustalanych w oparciu o wartość samochodu, czyli co do zasady, składek na ubezpieczenie AC.

Powyższe ograniczenie znajduje zastosowanie w przypadku samochodów osobowych stanowiących własne środki trwałe, jak i pojazdów leasingowanych.

"Nowy" limit (w wysokości 150.000 zł) dotyczy zarówno umów ubezpieczenia zawartych od 1 stycznia 2019 r., jak i przed tą datą.

Tak więc podatnik ubezpieczający pojazd osobowy (stanowiący środek trwały, jak i leasingowany) o wartości nieprzekraczającej 150.000 zł w 2019 r. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą wartość składki AC.

Wydatki na używanie samochodu osobowego

Przed 1 stycznia 2019 r. do kosztów uzyskania przychodów zaliczało się pełną wartość wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, stanowiących środki trwałe. Dotyczyło to również samochodów używanych do celów mieszanych, czyli firmowych i prywatnych. Podobnie było w przypadku samochodów używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Zasady te zostały znacznie zmienione od 1 stycznia 2019 r. I tak, obecnie - jeśli samochód osobowy, stanowiący środek trwały, jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika (tj. do tzw. celów mieszanych), to podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych tylko 75% wydatków z tytułu kosztów używania tego samochodu (wraz z VAT naliczonym, który zgodnie z przepisami o VAT, nie podlega odliczeniu). Chodzi tu np. o wydatki na zakup paliwa, naprawy, części zamienne. Na potrzeby tego ograniczenia przyjmuje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą wtedy, gdy podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w przepisach ustawy o VAT.

Tak więc od 1 stycznia 2019 r., jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w przepisach ustawy o VAT, to zalicza do kosztów uzyskania przychodów tylko 75% wydatków związanych z używaniem takiego samochodu osobowego. Tak jest niezależnie od faktu, czy pojazd został zaliczony do środków trwałych, czy stanowi przedmiot umowy leasingowej. Bez znaczenia ponadto pozostaje jego wartość (w tym wartość niższa niż 150.000 zł), a także data jego nabycia (lub podpisania umowy leasingu).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.