Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Nagrody otrzymane przez spółkę jawną w ramach sprzedaży premiowej
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nagrody otrzymane przez spółkę jawną w ramach sprzedaży premiowej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1014) z dnia 1.03.2019

Spółka jawna bierze udział w sprzedaży premiowej organizowanej przez jej dostawcę. W zamian za zakupy kontrahent "nabija" na karcie spółki otrzymane przez nią punkty, które później są wymieniane na nagrody rzeczowe. Otrzymane nagrody są wykorzystywane na potrzeby spółki jawnej albo są przekazywane wspólnikom na ich prywatne potrzeby. Jakie skutki w zakresie PIT wywoła udział w takiej sprzedaży premiowej?

Nagroda rzeczowa otrzymana przez spółkę jawną w ramach sprzedaży premiowej stanowi jej przychód z działalności gospodarczej. Każdy ze wspólników przychód z tego tytułu określa proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku spółki. Jeżeli nagroda rzeczowa zostanie przekazana przez spółkę jawną jednemu ze wspólników na jego prywatne potrzeby, to naszym zdaniem, przekazanie takie będzie stanowiło darowiznę, która jest neutralna w zakresie PIT.

Spółka jawna jest odrębnym, samodzielnym podmiotem prawa we wszelkich relacjach cywilnoprawnych z innymi podmiotami obrotu gospodarczego, jak również ze swoimi wspólnikami. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Majątek takiej spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Majątek ten jest odrębny od osobistych majątków wspólników. Sama spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami takimi są natomiast jej wspólnicy. Przychody z tytułu udziału w spółce jawnej oraz koszty uzyskania tych przychodów, u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa poszczególnych wspólników do udziału w zysku są równe (art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PDOF).

Sprzedaż premiowa polega na tym, że nabywcy towarów, którzy kupili towar w określonej ilości lub o określonej wartości, otrzymują od sprzedawcy nagrodę. Przy czym nagrodą tą są towary inne niż te, które są przedmiotem głównej transakcji.

Należy zauważyć, że sam fakt "nabicia" na karcie spółki punktów za dokonane zakupy nie powoduje po stronie spółki przysporzenia majątkowego, mającego konkretny wymiar finansowy. Tym samym w tym momencie w spółce nie powstaje przychód. Przychód podatkowy powstaje w spółce w momencie otrzymania przez nią nagrody rzeczowej w zamian za zgromadzone na karcie punkty. Wówczas także każdy ze wspólników przychód z tego tytułu określa proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku spółki. Aby jednak taki przychód ustalić, konieczne jest określenie wartości pieniężnej nagrody. Ustala się ją zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 11 ust. 2 ustawy o PDOF, czyli na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

wykrzyknik Nagroda rzeczowa otrzymana przez przedsiębiorcę (także przez spółkę osobową) w ramach sprzedaży premiowej nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PDOF, gdyż zwolnienie to nie dotyczy nagród otrzymanych w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Wycofanie otrzymanej wcześniej nagrody z majątku spółki jawnej i przekazanie jej na potrzeby prywatne jednego ze wspólników nie stanowi odpłatnego zbycia, a co za tym idzie, nie powoduje powstania przychodu w spółce. Jeżeli nagroda rzeczowa zostanie przekazana przez spółkę jawną jednemu ze wspólników, to naszym zdaniem, u wspólnika tego powstanie przysporzenie majątkowe z tytułu darowizny dokonanej przez spółkę na jego rzecz. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się bowiem do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (art. 888 Kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji korzyść majątkową, jaką uzyskał wspólnik, należy rozpatrywać na gruncie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Ustawa o PDOF nie ma zastosowania do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF). Zatem na darczyńcy ani na obdarowanym nie ciążą w tej sytuacji żadne obowiązki w zakresie PIT.

W udzielonej odpowiedzi założono, że nagroda nie została przekazana wspólnikowi tytułem wypłaty zysku, gdyż wówczas rozliczenia podatkowe byłyby inne. Miałby bowiem zastosowanie art. 14 ust. 2e i 2f ustawy o PDOF.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.