Spółka kupiła od osoby fizycznej używany samochód osobowy, który będzie wykorzystywany w prowadzonej przez nią działalności do celów mieszanych jako środek trwały. W związku z tą transakcją zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz opłatę za przerejestrowanie pojazdu. Czy i w jaki sposób może tymi wydatkami obciążyć firmowe koszty podatkowe?
W przypadku środka trwałego nabytego w drodze kupna podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa takiego składnika wyznaczona przez cenę jego nabycia. Na cenę tę, poza kwotą zapłaconą zbywcy, składają się również wszystkie koszty związane z zakupem takiego składnika naliczone do dnia przekazania go do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof i art. 16g ust. 3 ustawy o pdop - Dz. U. z 2025 r. poz. 278 ze zm.). To powoduje, że PCC opłacony od transakcji zakupu środka trwałego również jest elementem składowym jego wartości początkowej i podlega rozliczeniu w kosztach podatkowych jako część odpisu amortyzacyjnego.
Z obu ustaw o podatku dochodowym wynika, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika m.in. nabyte, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika m.in. na potrzeby jego powadzonej działalności gospodarczej. Zatem, gdy rejestracji podlega fabrycznie nowy samochód, to determinuje ona dopuszczenie go do ruchu drogowego i w efekcie jest czynnikiem decydującym o jego kompletności i zdatności do użytku. W konsekwencji opłatę dokonaną za taką rejestrację, jako warunkującą możliwość przekazania samochodu do używania w firmie, należy doliczyć do jego wartości początkowej stanowiącej podstawę naliczania rozliczanych w firmowych kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
Jeżeli jednak opłata - co ma miejsce w analizowanej sytuacji - dotyczy przerejestrowania samochodu osobowego na nowego właściciela, to ujęcie jej wartości w kosztach podatkowych przebiega inaczej. Kiedy samochód jest pojazdem używanym, który był już zarejestrowany przez poprzedniego właściciela, to Prawo o ruchu drogowym stanowi, że nowy właściciel może użytkować go jeszcze przed przerejestrowaniem. O nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz o zmianach stanu faktycznego wymagających zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym należy bowiem zawiadomić starostę w terminie nieprzekraczającym 30 dni. W kwestii opłaty za przerejestrowanie samochodu osobowego fiskus stoi na stanowisku, że stanowi ona koszt związany z jego bieżącym używaniem na potrzeby firmowe, czyli podlega ograniczeniu w kosztach w ramach limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop. To oznacza, że gdy pojazd jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych, czyli firmowych oraz pozostałych, to 25% wartości opłaty za przerejestrowanie samochodu jest wyłączone z firmowych kosztów podatkowych.
|