Otrzymałem decyzję urzędu skarbowego określającą wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2020 r. Wynika z niej, że muszę zapłacić ponad 10.000 zł zaległego podatku, doliczając odsetki za zwłokę. Zamierzam złożyć wniosek o umorzenie naliczonych do tej pory odsetek za zwłokę. Czy za udzielenie takiej ulgi trzeba uiścić opłatę prolongacyjną?
NIE. Umorzenie odsetek podatkowych nie wiąże się z naliczeniem opłaty prolongacyjnej.
Urząd skarbowy, na wniosek podatnika, może umorzyć odsetki za zwłokę od zaległości podatkowej (bez umorzenia zaległości podatkowej). Przyznanie tej ulgi - jak każdej innej ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - uzależnione jest od istnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Stanowi o tym art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Podatnik powinien wykazać istnienie przynajmniej jednej ze wspomnianych przesłanek, składając odpowiednio umotywowany i poparty dowodami wniosek. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą spełnić dodatkowe wymogi. W ich przypadku brane są pod uwagę również regulacje dotyczące pomocy publicznej. Przedsiębiorcy mogą otrzymać ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych: niestanowiącą pomocy publicznej, stanowiącą pomoc de minimis w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego lub stanowiącą pomoc publiczną na cele wskazane w art. 67b § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Wnioskodawca musi określić, o jaką ulgę się ubiega, a także przedłożyć wymagane w związku z tym dokumenty.
W razie wystąpienia z wnioskiem o umorzenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej są one naliczane do dnia wniesienia wniosku, włącznie z tym dniem. Jeżeli urząd skarbowy wyda decyzję o umorzeniu, dalsze odsetki za zwłokę od nieuregulowanej zaległości podatkowej nalicza się począwszy od dnia następującego po dniu złożenia wniosku. Wynika tak z § 7 rozporządzenia MF w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. z 2021 r. poz. 703). Uzyskanie ulgi w postaci umorzenia odsetek podatkowych nie wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty prolongacyjnej. Jest ona ustalana w przypadku wydania decyzji, dotyczącej podatku stanowiącego dochód budżetu państwa, o udzieleniu ulgi wskazanej w art. 67a § 1 pkt 1 lub 2 Ordynacji podatkowej. Przepisy te mówią o odroczeniu oraz rozłożeniu na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Opłatę prolongacyjną wylicza się według stawki równej obniżonej stawce odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu wydania decyzji przyznającej ulgę.
|