POLECAMY |
||
Transakcja sprzedaży nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania PCC, jeżeli faktycznie będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Sprzedający zamierza dokonać na rzecz zainteresowanego sprzedaży prawa własności zabudowanej nieruchomości.
Dla opisanego we wniosku stanu faktycznego została wydana interpretacja indywidualna (znak 0112-KDIL3.4012.229.2021.2.WSC), w której Dyrektor KIS stwierdził m.in., że przedmiot transakcji, tj. nieruchomość zabudowana, będzie w myśl ustawy o VAT dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.
Ponadto wskazał, że w analizowanej sprawie zostały spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla sprzedaży nieruchomości, tj. budynku i budowli, o których mowa we wniosku. Ze zwolnienia będzie korzystała również dostawa gruntu, na którym budynek i budowle będą usytuowane w dniu sprzedaży. Strony transakcji są przy tym uprawnione do rezygnacji ze zwolnienia od podatku w trybie określonym w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT. Wówczas dostawa nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, przy zastosowaniu stawki podatku właściwej dla dostawy tych nieruchomości.
Zainteresowany zwrócił się z pytaniem, czy opisana sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wskazał jednocześnie, że jego zdaniem obowiązek podatkowy w tym zakresie nie powstanie, ponieważ będzie to czynność opodatkowana podatkiem VAT.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
W uzasadnieniu podniesiono, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.
W ustawie o PCC przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w jej zakresie przedmiotowym jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o PCC wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.
Zatem, skoro omawiana we wniosku sprzedaż nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem VAT (nie będzie z tego podatku zwolniona, ponieważ strony umowy sprzedaży złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT i wyborze opodatkowania tym podatkiem), to opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania PCC.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 września 2021 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.275.2021.3.BB)
|