Jak szukać?»

30 kwietnia 2019 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2018 r.: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Podatek od wartości dodanej a przychód
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podatek od wartości dodanej a przychód

Gazeta Podatkowa nr 101 (1558) z dnia 17.12.2018

Gdy polski podatnik z tytułu sprzedaży usług budowlano-montażowych wykonywanych za granicą rozliczy na podstawie obowiązujących tam przepisów podatek od wartości dodanej, to wówczas kwota tego podatku nie podlega wykazaniu jako przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu w Polsce.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła podatniczka, która w ramach działalności świadczy usługi budowlano-montażowe. Posiada status czynnego podatnika VAT oraz korzysta z opodatkowania tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedmiotowe usługi świadczy także na terytorium Szwecji. W Szwecji jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej. Podatek od wartości dodanej zawarty w usługach tam wykonywanych rozlicza na terytorium Szwecji.

Przychody osiągane na terytorium Szwecji pomniejszone o należny w tym kraju podatek od wartości dodanej rozlicza w Polsce jako przychody z działalności gospodarczej. Miała jednak wątpliwości czy postępuje prawidłowo. Jej zdaniem podatek od wartości dodanej rozliczony w Szwecji na podstawie obowiązujących w tym kraju przepisów nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej podlegającego w Polsce opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w wydanej interpretacji uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że opodatkowanym w Polsce przychodem z działalności gospodarczej będą przychody uzyskane ze świadczenia usług na terytorium Szwecji wykazywane w wartości brutto, a więc bez ich pomniejszenia o podatek od wartości dodanej.

Podatniczka zaskarżyła tę interpretację indywidualną do WSA, który ją uchylił. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że mechanizm i konstrukcja prawna podatku określanego na gruncie prawa krajowego jako podatek od towarów i usług, a na gruncie prawa unijnego jako podatek od wartości dodanej są identyczne. W tym sensie pojęcia te są synonimami, opisującymi ten sam podatek. Od wyroku WSA Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy złożył skargę kasacyjną.

NSA skargę tę oddalił. Podzielił bowiem pogląd Sądu pierwszej instancji i stwierdził, że biorąc pod uwagę kontekst regulacji przewidzianej w art. 14 ust. 1 ustawy o pdof, nie ma powodu, by występujący w tym przepisie podatek od towarów i usług oraz podatek od wartości dodanej nie mogły być traktowane jako równoważne znaczeniowo. Swoje stanowisko argumentował także tym, że przychodem mogą być jedynie przysporzenia o charakterze trwałym. Stąd, gdy część otrzymanej ceny stanowi podatek od wartości dodanej podlegający rozliczeniu w zagranicznym urzędzie skarbowym, nie można uznać, że w tej części jest to definitywne przysporzenie dla podatnika. W konsekwencji powyższego wyroku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ponownie rozpatrzył wniosek podatniczki w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Organ podatkowy biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wydanych w niniejszej sprawie orzeczeniach WSA i NSA, uwzględniając stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku o interpretację uznał stanowisko podatniczki za prawidłowe, odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny tego stanowiska. W efekcie uznał, że opodatkowanym w Polsce przychodem z tytułu prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej będą przychody uzyskane ze świadczenia usług budowlano-montażowych na terytorium Szwecji pomniejszone o podatek od wartości dodanej.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 listopada 2018 r., nr ITPB1/4511-815/15-3/18/WM)

 Komentarz redakcji 
Od wielu lat wbrew stanowisku sądów administracyjnych organy podatkowe uważają, że podatek od wartości dodanej rozliczany za granicą i polski podatek od towarów i usług nie są podatkami tożsamymi. W efekcie w ich opinii opodatkowaniu w Polsce podlega przychód uzyskany ze sprzedaży usług za granicą wykazywany w wartości brutto, tj. bez pomniejszania o podatek od wartości dodanej. Natomiast sądy administracyjne prezentują pogląd, że "podatek od towarów i usług" oraz "podatek od wartości dodanej" należy traktować jako synonimy opisujące ten sam podatek. Stąd odmiennie niż organy podatkowe uważają, że jeżeli polski podatnik z tytułu sprzedaży towarów i usług wykonywanych za granicą opłaca na podstawie tam obowiązujących przepisów podatek od wartości dodanej, to podatek ten nie jest przychodem z działalności gospodarczej opodatkowanym w Polsce.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.