Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   20% stawka PCC a pożyczka dla prezesa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

20% stawka PCC a pożyczka dla prezesa

Gazeta Podatkowa nr 55 (1512) z dnia 9.07.2018
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. (prezesem). Spółka 2 lata temu udzieliła mi pożyczki na znaczną kwotę. Nie zapłaciłem od niej PCC. W spółce przeprowadzana jest kontrola podatkowa. Czy ujawnienie faktu udzielenia pożyczki przez spółkę w jej trakcie oznacza zastosowanie 20% stawki PCC dla tej umowy pożyczki?

Zasadą jest, że umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega PCC. Spełnione przy tym muszą być terytorialne kryteria opodatkowania wynikające z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.). Wskazać należy, że sporne oceny budzi to, czy umowa pożyczki pieniężnej o charakterze okazjonalnym bez cech systematyczności udzielana przez podatnika VAT podlega PCC, tj. czy ma do niej zastosowanie wyłączenie od opodatkowania z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Zagadnienie to zostało opisane w GP nr 62 z 2017 r., na str. 17. Jeżeli wyłączenie od opodatkowania PCC z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie ma zastosowania, wówczas pożyczka podlega podatkowi (2% od kwoty lub wartości pożyczki). Pożyczkobiorca (tu: członek zarządu) powinien w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić należny podatek. Przy tym uwzględnić należy także ewentualnie zwolnienia, które mogą mieć zastosowanie w danej sprawie (zob. art. 9 pkt 10 ustawy o PCC).

Podstawę do zastosowania sankcyjnej stawki w PCC stanowi art. 7 ust. 5 ustawy o PCC. Do pożyczki otrzymanej od spółki z o.o. zastosowanie może mieć jego pkt 1. Zgodnie z nim stawka podatku wynosi 20%, jeżeli przed organem podatkowym w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub kontroli celno-skarbowej podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony.

Sankcyjna stawka podatku nie powinna zostać nałożona, jeżeli podatnik ureguluje podatek według 2% stawki przed podjęciem w stosunku do niego czynności przez organy podatkowe (por. wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3277/15). Należy także zapłacić odsetki za zwłokę (art. 53 Ordynacji podatkowej - Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). Zdaniem Dyrektora IS w sprawie, która została ostatecznie rozpatrzona przez NSA, nie ma podstaw do zastosowania sankcyjnej 20% stawki podatkowej, gdy na umowę pożyczki w trakcie postępowania kontrolnego powoła się pożyczkodawca (tu: spółka), a nie pożyczkobiorca. Fakt ujawnienia przez organ podatkowy umowy pożyczki w takich okolicznościach stanowi podstawę do wydania decyzji określającej zobowiązanie według stawki podstawowej wynoszącej 2% (por. stan faktyczny w wyroku z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 1105/16).

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.