Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Dla celów PCC przy sprzedaży liczy się wartość rynkowa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dla celów PCC przy sprzedaży liczy się wartość rynkowa

Gazeta Podatkowa nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017
Dawid Szwarc

Mój kuzyn sprzedaje lokal mieszkalny, zależy mu na czasie. Jestem gotów tę nieruchomość kupić, zwłaszcza że kuzyn zamierza znacznie obniżyć dla mnie cenę. Jako strona kupująca ponoszę wszystkie koszty związane z transakcją, dotyczy to w szczególności opłaty u notariusza oraz zapłaty podatków. Czy jakiś organ może podważyć nasze ustalenia dotyczące ceny za lokal i zażądać wyższego podatku i innych opłat, zarzucając nam celowe zaniżenie ceny?

Zasada swobody umów polega m.in. na tym, że strony mogą swobodnie kształtować dany stosunek prawny (oczywiście w określonych granicach), co w przypadku umowy sprzedaży sprowadza się m.in. do tego, za jaką cenę sprzedawca będzie chciał sprzedać daną rzecz, a kupujący ją nabyć. Nikt zatem nie może w tej sytuacji nakazać Czytelnikowi i jego kuzynowi podwyższenia ceny.

Inną natomiast kwestią są zasady regulowania należności publicznoprawnych, takich jak np. podatki. Podstawą opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych m.in. przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa rzeczy. Wartość tę określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Wynika to z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Jeśli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość przez niego wskazana nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, wówczas organ wezwie podatnika do jej określenia lub zmiany. Wyznaczy mu na to termin nie krótszy niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej wstępnej oceny. Gdyby okazało się, że podatnik nadal nie określi wartości albo określi ją w wysokości nieodpowiadającej wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem wyceny rzeczoznawcy.

W praktyce podatnik może spodziewać się wezwania z urzędu skarbowego, gdy różnica wartości będzie realnie obiektywnie zauważalna. Wartość rynkową sprzedawanej rzeczy zawsze dość trudno jednoznacznie uchwycić. Raczej można tego dokonać wskazując na pewne widełki. Wynika to z prostego powodu - nie mogą istnieć dwie takie same nieruchomości, sprzedawane w tych samych warunkach, co oznacza, że idealnie nie da się określić "do złotówki" wartości rynkowej. Jeśli więc cena sprzedawanej rzeczy mieści się w tych granicach, trudno spodziewać się wezwania z urzędu skarbowego. Jeżeli natomiast różnica jest istotna, wówczas kupujący, podatnik, takie wezwanie może otrzymać.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.