Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Podatek od nieruchomości od parkingu należącego do spółdzielni
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podatek od nieruchomości od parkingu należącego do spółdzielni

Gazeta Podatkowa nr 79 (1433) z dnia 2.10.2017

Osiedlowy parking, należący do spółdzielni mieszkaniowej i służący wyłącznie mieszkańcom do parkowania ich aut, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Spółdzielnia mieszkaniowa posiada osiedlowy parking samochodowy. Parking ten przeznaczony jest wyłącznie do parkowania samochodów należących do mieszkańców osiedla. Spółdzielnia nie prowadzi na jego terenie żadnej działalności gospodarczej i nie pobiera z tego tytułu opłat. Parking zakwalifikowany jest w księgach rachunkowych jako budowla w 2 grupie KŚT.

Wnioskodawca zwrócił się o wykładnię przepisów art. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy parking jest zwolniony z opodatkowania podatkiem od nieruchomości w wysokości 2% od wartości budowli.

W opinii spółdzielni, w sytuacji gdy na terenie parkingu nie jest prowadzona działalność gospodarcza, powinien on być zwolniony od podatku od nieruchomości od budowli.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Prezydent Miasta Krakowa uznał za prawidłowe stanowisko zaprezentowane przez spółdzielnię. Wskazał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

1) grunty,

2) budynki lub ich części,

3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W udzielonej interpretacji odwołał się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2420/13. Wskazał, iż w opinii NSA z treści art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co do zasady, wynika wprost: "że wszystkie budowle znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy z mocy definicji legalnej zamieszczonej w tym przepisie należy uznawać za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (...)". Jednakże w przypadku spółdzielni mieszkaniowych sąd dopuścił pewne wyjątki od tej zasady, wskazując, że opodatkowaniu nie podlegają jednak budowle, które wprawdzie są w posiadaniu spółdzielni (jako przedsiębiorcy), ale nie są w żaden sposób powiązane faktycznie z prowadzoną działalnością gospodarczą. W szczególności nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości budowle zlokalizowane na gruntach, które należy traktować jako związane z budynkami mieszkalnymi, nawet jeżeli nie stanowią części składowej lokali mieszkalnych, ale których przeznaczenie wiąże się z realizacją potrzeb mieszkaniowych i nie są one wykorzystywane dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Organ podatkowy uznał zatem, że w opisywanym stanie faktycznym osiedlowy parking samochodowy nie jest związany z działalnością gospodarczą, dlatego nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (jako budowla).

(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 9 sierpnia 2017 r., nr PD-03-1.3120.8.10.2017.GK)

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.