Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Kosztowe rozliczenie opłaty rejestracyjnej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kosztowe rozliczenie opłaty rejestracyjnej

Gazeta Podatkowa nr 30 (1280) z dnia 14.04.2016
Agata Cieśla

Na początku kwietnia 2016 r. od właściciela likwidowanej piekarni odkupiłem dla swojej jednoosobowej firmy samochód dostawczy, który chciałbym zakwalifikować do środków trwałych i amortyzować. Czy opłatę, jakiej dokonam za przerejestrowanie tego auta, powinienem doliczyć do jego wartości początkowej, czy też mogę ją rozliczyć w kosztach bezpośrednio?

Sposób rozliczenia wskazanej w pytaniu opłaty uzależniony jest od tego, czy nabyty przez Czytelnika samochód zostanie wprowadzony na stan środków trwałych przed dokonaniem przerejestrowania, czy później.

Jako środek trwały można zaklasyfikować każdy składnik majątku stanowiący własność lub współwłasność podatnika, zarówno nabyty, jak i wytworzony we własnym zakresie, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dodatkowo przewidywany okres jego używania powinien być dłuższy niż rok, a sam składnik majątku powinien być m.in. wykorzystywany przez podatnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Składnik majątku uznany za środek trwały podlega wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania (art. 22d ust. 2 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Na potrzeby podatku dochodowego przyjmuje się, że samochód może być wykorzystywany w działalności gospodarczej, jeżeli jest zarejestrowany, czyli dopuszczony do ruchu. W sytuacji gdy nabywane auto jest używane i było zarejestrowane, przepisy Prawa o ruchu drogowym pozwalają nowemu właścicielowi już dopuszczonego do ruchu auta korzystać przez pewien czas z tego pojazdu przed jego przerejestrowaniem. O nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz o zmianach stanu faktycznego wymagających zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym należy bowiem zawiadomić starostę w terminie nieprzekraczającym 30 dni. W efekcie jest możliwe wprowadzenie do ewidencji środków trwałych nabytego samochodu jeszcze przed jego przerejestrowaniem.


Dowód rejestracyjny nie jest dokumentem potwierdzającym prawo własności samochodu, stwierdza on natomiast dopuszczenie pojazdu do ruchu.


Jeśli Czytelnik podejmie taką decyzję, wówczas opłaty za przerejestrowanie nie ujmie w jego wartości początkowej. Z art. 22g ust. 3 ustawy o pdof wynika bowiem, że w przypadku środków trwałych nabytych, ich wartość początkową wyznacza cena nabycia rozumiana jako cena należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania. Zatem w sytuacji, gdy samochód najpierw zostanie przyjęty do używania, a dopiero potem przerejestrowany, opłata za dokonanie tej czynności będzie kosztem podatkowym w dacie poniesienia. Natomiast gdy przerejestrowanie samochodu nastąpi przed przyjęciem go na stan środków trwałych i wprowadzeniem do właściwej ewidencji, wówczas jej kwota będzie składową wartości początkowej tego pojazdu i zostanie rozliczona w kosztach podatkowych w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Przykład

Przedsiębiorca w dniu 4.04.2016 r. kupił na potrzeby swojej firmy używane auto dostawcze. Samochód ten przerejestrował na swoje nazwisko wnosząc stosowną opłatę w dniu 12.04.2016 r.

Wersja I - samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych 8.04.2016 r. W tym przypadku opłatę za przerejestrowanie przedsiębiorca rozliczy bezpośrednio w firmowych kosztach podatkowych.

Wersja II - samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych 13.04.2016 r. Opłata za jego przerejestrowanie będzie zwiększała wartość początkową samochodu.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.