Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Podatek od nieruchomości za nowo wybudowany obiekt
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podatek od nieruchomości za nowo wybudowany obiekt

Gazeta Podatkowa nr 76 (1221) z dnia 21.09.2015
Marta Stefanowicz - Wasilewska

Firma pod koniec września planuje zakup nowo wybudowanego budynku. Czy podatek od nieruchomości będziemy zobowiązani opłacać od października br., czy też dopiero od stycznia 2016 r.?

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości aktualizuje się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik ją nabył, np. jeżeli budynek zostanie zakupiony 21 września br., to konieczność opłacania tego podatku nastąpi z dniem 1 października br. Inna zasada dotyczy nowo wybudowanych obiektów. Jak bowiem wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.), jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Problemy interpretacyjne z tym przepisem powstają w zakresie tego, czy odroczenie obowiązku podatkowego dotyczy tych podatników, którzy są jednocześnie inwestorami budynku lub budowli, czy też tych podatników, którzy nabywają daną nieruchomość od podmiotu, który ją np. wybudował. Linia orzecznicza zmierza w kierunku uznania, że prawo do "wakacji podatkowych" przysługuje także nabywcom nowo wybudowanych obiektów. Takie stanowisko przedstawia również Ministerstwo Finansów oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Zwraca się bowiem uwagę na brzmienie tego przepisu i użyte wyrażenie "istnienie budynku lub budowli". Stan "istnienia" budynku lub budowli, o którym mowa w tym przepisie, jest stanem obiektywnym, tzn. niezależnym od właściwości podmiotu władającego danym obiektem.

Oznacza to, że Czytelnicy jako nabywcy nowego budynku będą opłacać podatek od nieruchomości dopiero od 1 stycznia przyszłego roku.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60