Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Zakup rzeczy ruchomej przez podatnika VAT a PCC
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakup rzeczy ruchomej przez podatnika VAT a PCC

Gazeta Podatkowa nr 18 (1163) z dnia 2.03.2015
Tomasz Konieczny

Jestem podatnikiem VAT czynnym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2014 r. od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności kupiłam na podstawie umowy kupna-sprzedaży meble do biura na kwotę ok. 3,5 tys. zł. Zapłaciłam od tej umowy PCC. Czy miałam obowiązek uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych od tej umowy, skoro jestem podatnikiem VAT?

TAK. Umowa sprzedaży rzeczy ruchomej o wartości powyżej 1.000 zł, w tym np. mebli, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Co innego, gdyby sprzedawca był podatnikiem VAT. Jednak z pytania wynika, że taka sytuacja nie ma tutaj miejsca. To, że kupujący jest podatnikiem VAT czynnym nie ma znaczenia dla opodatkowania PCC danej umowy sprzedaży.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają natomiast te czynności (zwłaszcza umowy), inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
       
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych płaci kupujący, a nie sprzedawca. To kupujący ma obowiązek złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych na formularzu PCC-3, a także wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Nie należy czekać ze złożeniem deklaracji czy uiszczeniem daniny do wezwania ze strony organu podatkowego.

Obciążenie podatkowe (PCC), jakie spoczywa na kupującym, wynosi w tym wypadku 2% - taką stawkę przewidział ustawodawca m.in. dla umów sprzedaży rzeczy ruchomych (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz. U. z 2010 r. poz. 649 ze zm.). PCC jest naliczany od podstawy opodatkowania, którą jest tutaj wartość rynkowa rzeczy. Najczęściej cena sprzedaży jest z tą wartością zbieżna. Jeżeli się różni, podatek należy obliczyć od wartości rynkowej rzeczy będącej przedmiotem transakcji.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.