Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Opłata targowa będzie fakultatywna
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opłata targowa będzie fakultatywna

Gazeta Podatkowa nr 16 (1161) z dnia 23.02.2015

Obecnie opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Natomiast opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Tak wynika z art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


767,68 zł/dziennie - tyle wynosi maksymalna stawka opłaty targowej w 2015 r.


Ustawodawca nie zamierza likwidować tej opłaty, jednakże planuje wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi pobieranie jej nie będzie obowiązkowe. Takie rozwiązanie zawiera rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2656), który aktualnie jest przedmiotem prac parlamentarnych.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską nr 30274, w przypadku wielu jednostek pobieranie opłaty targowej nie jest rozwiązaniem racjonalnym z punktu widzenia gospodarowania finansami. W niektórych gminach opłata ta ma marginalne znaczenie, lecz jednocześnie istnieje ustawowy obowiązek jej poboru, co często generuje wysokie koszty - pobór opłaty najczęściej odbywa się w drodze inkasa. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów zaznacza, że zmianę regulacji w tym zakresie zaproponowano wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nie tylko podatników, ale i organów podatkowych.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60