Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Jak liczyć PCC przy sprzedaży nieruchomości?
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Jak liczyć PCC przy sprzedaży nieruchomości?

Gazeta Podatkowa nr 14 (1159) z dnia 16.02.2015

Zawarcie samej umowy przedwstępnej zobowiązującej do podpisania w przyszłości umowy sprzedaży nieruchomości nie rodzi jeszcze obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Dopiero umowa sprzedaży, na mocy której własność nieruchomości zostaje przeniesiona na inną osobę, podlega opodatkowaniu. Należny podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% powinien być naliczony i pobrany przez notariusza od wartości rynkowej działki na dzień podpisania faktycznej umowy sprzedaży, czyli od wartości rynkowej działki zabudowanej.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Wnioskodawca podpisał umowę użyczenia części działki będącej własnością innych osób w celu budowy domu mieszkalnego, na co otrzymał ich zgodę. Następnie przed notariuszem została podpisana aktem notarialnym umowa przedwstępna, w której właściciele tej działki zobowiązali się sprzedać niezabudowaną działkę powstałą w wyniku podziału. Do zatwierdzenia podziału nieruchomości na dwie odrębne działki doszło prawie rok później i przedmiotem przyrzeczonej umowy sprzedaży miała być jedna z wydzielonych w ten sposób działek. Wnioskodawca uzyskał później pozwolenie na budowę domu. Na podstawie tej decyzji został wybudowany budynek mieszkalny na niezabudowanej działce, po czym nastąpiło zgłoszenie zakończenia budowy.

Po tym wszystkim wnioskodawca złożył dokumenty u notariusza w celu zawarcia z właścicielami zabudowanej już działki aktu notarialnego sprzedaży i został poinformowany przez rejenta o tym, że podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości ma być pobrany nie od wartości działki niezabudowanej, ale od wartości działki wraz z wybudowanym przez niego budynkiem mieszkalnym.

Wnioskodawca nie chciał się z tym zgodzić i zadał pytanie, czy w takiej sytuacji notariusz powinien pobrać należny podatek od czynności cywilnoprawnych od wartości działki niezabudowanej zgodnie ze stanem faktycznym na dzień podpisania umowy przedwstępnej, czy też zgodnie ze stanem faktycznym na dzień podpisania umowy sprzedaży z budynkiem mieszkalnym, który wnioskodawca na użyczonym terenie sam wybudował. Zdaniem wnioskodawcy należny podatek od czynności cywilnoprawnych powinien być pobrany przez notariusza od wartości niezabudowanej działki, czyli zgodnie ze stanem faktycznym na dzień podpisania umowy przedwstępnej.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazał, iż zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży nie wywołuje żadnych skutków na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (jest obojętne podatkowo), natomiast podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży, w myśl ustawy o PCC, stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC). Przy czym wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Co istotne, o powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej decyduje moment dokonania czynności cywilnoprawnej. W ustawie o PCC wyraźnie zaś wskazano, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej objętej zakresem ustawy. Kluczowe znaczenie ma więc pojęcie czynności prawnej oraz moment jej dokonania. Czynność cywilnoprawna jest dokonana z momentem, gdy dochodzi do zrealizowania wszystkich elementów konstytuujących daną czynność. Zatem na moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym na wartość podstawy opodatkowania nie mają wpływu umowy zobowiązujące do zawarcia w przyszłości określonej umowy objętej zakresem przedmiotowym ustawy o PCC.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 stycznia 2015 r., nr IBPBII/1/436-333/14/MZ)

 Komentarz redakcji 
Stanowisko organu podatkowego jest słuszne. Podstawę opodatkowania stanowi wartość przedmiotu czynności cywilnoprawnej (w tym wypadku umowy sprzedaży nieruchomości) aktualna na dzień dokonywania opodatkowanej czynności, czyli na dzień zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Notariusz powinien więc pobrać od kupującego, który jest podatnikiem, PCC w wysokości 2% od tej wartości. Budynek wzniesiony wcześniej - bez względu na to, kto go postawił i z jakich środków - stanowi natomiast część składową nieruchomości będącej przedmiotem transakcji i czynności cywilnoprawnej podlegającej opodatkowaniu.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.