Spółka z o.o., opodatkowana estońskim CIT, otrzymała od wspólnika oprocentowaną pożyczkę; oprocentowanie zostało ustalone na poziomie rynkowym. Ze względu na problemy z płynnością, spółka zamierza zawrzeć ze wspólnikiem umowę o umorzenie ww. pożyczki wraz z odsetkami. Czy z tytułu tego umorzenia powstanie w spółce dochód z tytułu ukrytych zysków?
Umorzenie otrzymanej od wspólnika pożyczki nie wiąże się z powstaniem w spółce opodatkowanej estońskim CIT dochodu z tytułu ukrytych zysków. To samo dotyczy umorzenia odsetek od tej pożyczki. |
Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT) opłaca podatek dochodowy od innego rodzaju dochodów niż w "klasycznym" CIT. Opodatkowaniu estońskim CIT podlega dochód odpowiadający m.in. wysokości ukrytych zysków - tzw. dochód z tytułu ukrytych zysków (art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP).
UWAGA! Przez ukryte zyski - na potrzeby estońskiego CIT - rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem bezpośrednio lub pośrednio jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.
W zakresie pożyczek należy mieć na uwadze, że do ukrytych zysków:
Jak z powyższego wynika, dochód z tytułu ukrytych zysków może powstać w spółce opodatkowanej estońskim CIT także w związku z pożyczką udzieloną jej przez wspólnika. Dochód ten powstaje jednak wówczas, gdy spółka wypłaca wspólnikowi odsetki od otrzymanej od niego pożyczki, prowizje, opłaty itd. Natomiast sama kwota otrzymanej pożyczki, czy też jej zwrot wspólnikowi nie stanowi dla spółki dochodu z tytułu ukrytych zysków.
Skoro w sytuacji, o której mowa w pytaniu, odsetki od pożyczki otrzymanej przez spółkę od jej wspólnika zostaną spółce umorzone, to nie zostaną one wspólnikowi wypłacone. Wartość tych umorzonych odsetek nie będzie zatem stanowiła dochodu z tytułu ukrytych zysków. Również sama czynność umorzenia pożyczki nie skutkuje powstaniem w spółce dochodu z tytułu ukrytych zysków. Beneficjentem tego świadczenia (umorzenia) jest bowiem spółka a nie jej wspólnik, podmiot powiązany itd. Nie powstanie tu także np. dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, dochód z tytułu podzielonego zysku, dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych itd. (zob. art. 28m ustawy o PDOP).
Co istotne, umorzenie spółce ww. pożyczki wraz z odsetkami wpłynie na wynik finansowy netto spółki, co w konsekwencji oznacza, że będzie opodatkowane estońskim CIT w ramach dystrybucji do wspólnika zysku wygenerowanego wskutek umorzenia pożyczki/odsetek.
Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora KIS: z 22 maja 2025 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.154.2025.1.AS, z 18 października 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.457.2024.1.DP, a także z 11 grudnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.597.2023.1.AND. Jak czytamy w ostatniej z tych interpretacji:
"(...) czynność zwolnienia spółki z długu w zakresie części odsetkowej pożyczki nie będzie ukrytym zyskiem.
(...) skoro, jak wskazuje spółka, zwolnienie spółki z długu w zakresie części odsetkowej pożyczki będzie miało wpływ na wynik finansowy netto spółki, a umorzenie odsetek stanowić będzie czynność uwzględnianą w księgach rachunkowych jako przychody z operacji finansowych, to umorzenie części odsetkowej pożyczki wpłynie na wynik finansowy netto spółki, czyli zwiększy jej zysk. W konsekwencji mając na uwadze specyfikę opodatkowania ryczałtem oraz wprowadzony przez ustawodawcę mechanizm odroczenia opodatkowania ryczałtem do momentu rozdysponowania zysku, to umorzenie odsetek od pożyczki będzie opodatkowane ryczałtem w ramach czynności dystrybucji zysku do Wspólnika lub rozdysponowania zysku w innej formie. (...)"
|