Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy hotel na terenie gminy, gdzie należy pobierać opłatę miejscową. Czy opłata ta stanowi przychód spółki?
W związku z pobieraniem opłaty miejscowej w spółce nie powstaje przychód. |
Zasady poboru opłaty miejscowej reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.). W świetle art. 17 ust. 1 tej ustawy, opłata miejscowa pobierana jest od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Pobiera się ją za każdą rozpoczętą dobę pobytu w miejscowościach:
1) posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
2) znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Na mocy art. 19 pkt 1 i 2 powołanej ustawy, rada gminy, w drodze uchwały określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat określonych w ustawie, a także może zarządzić pobór tych opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Inkasentem opłaty klimatycznej może być np. właściciel hotelu.
Otrzymane świadczenie może być uznane za przychód, jeżeli ma ono charakter definitywny, ostateczny oraz pewny w tym znaczeniu, że podatnik uzyskuje swobodę dysponowania określonym świadczeniem lub środkami pieniężnymi, o ile nie zostały wyłączone z przychodów podatkowych na podstawie art. 12 ust. 4 updop. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.386.2022.1.BJ: "(...) o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika lub zmniejsza jego zobowiązania w sposób trwały, a nie tymczasowy. Owa definitywność w zakresie środków pieniężnych definiowana powinna być przez pryzmat możliwości swobodnego nimi dysponowania".
Spółka z o.o. pobiera opłatę miejscową od osób fizycznych i musi ją przekazać gminie. Nie może więc dysponować swobodnie tymi pieniędzmi. Wobec tego opłata miejscowa nie jest u niej przychodem.
|