Spółka z o.o. opłaciła podatek od posiadanych nieruchomości za 2022 r. W lipcu dokonała sprzedaży jednego z budynków magazynowych i złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości. Czy powinna otrzymaną nadpłatę zaliczyć do przychodów podatkowych, czy skorygować koszty podatkowe?
Nadpłatę podatku od nieruchomości spółka powinna zaliczyć do przychodów podatkowych. Tym samym nie powinna korygować kosztów podatkowych. |
Podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby prawne będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownikami wieczystymi gruntów (art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.).
Osoby prawne są obowiązane m.in. składać, w terminie do dnia 31 stycznia, organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy i wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, a za styczeń - do dnia 31 stycznia (art. 6 ust. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. Tak wynika z art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Podatek od nieruchomości, która jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, niewątpliwie wykazuje związek z tą działalnością (wiąże się bowiem z ogólnym funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego i nie został wyłączony z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 updop). Podlega zatem zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Stosownie zaś do art. 12 ust. 4 pkt 6 updop, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zatem nadpłata podatku od nieruchomości będzie stanowiła przychód podatkowy spółki w takiej części, w jakiej wcześniej podatek od nieruchomości był zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Momentem rozpoznania przychodu będzie dzień zwrotu nadpłaty.
|