Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Opłaty rejestracyjne w kosztach uzyskania przychodów
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opłaty rejestracyjne w kosztach uzyskania przychodów

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (424) z dnia 20.08.2016

Spółka z o.o. wnosi na rzecz zagranicznych urzędów rejestracji opłaty za zmiany w dokumencie rejestracji preparatu na danym rynku, np. zmiana opakowania, zmiana ulotki itp. Wniesienie opłat nie gwarantuje, że otrzyma pozytywną decyzję. Opłaty nie podlegają zwrotowi. Od momentu ich wniesienia do momentu otrzymania pozytywnej lub negatywnej decyzji mija czasami kilka miesięcy. Niekiedy odbywa się to na przełomie roku. Czy opłaty takie należy zaliczyć do kosztów podatkowych w chwili ich wniesienia, czy w chwili uzyskania decyzji?

Jeżeli wspomniane opłaty rejestracyjne, na podstawie odpowiedniego dokumentu (np. dowodu wpłaty), spółka ujmie w księgach rachunkowych z datą wniesienia takich opłat, to również z tą datą przedmiotowe wydatki będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy
podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

Zgodnie z wynikającą z art. 15 ust. 1 updop definicją kosztów uzyskania przychodów, kosztami takimi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Wskazać przy tym należy, że w świetle jednolicie prezentowanych w doktrynie oraz w orzecznictwie poglądów, dany wydatek może zostać uznany za poniesiony wówczas, kiedy ma on charakter definitywny. Tak m.in. koszty uzyskania przychodów zdefiniował Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 25 maja 2015 r., nr DD10.8221.48.2015.MZO, stwierdzając: "Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (...).

Wobec powyższego, aby poniesiony wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, muszą zachodzić łącznie następujące przesłanki:

  • został poniesiony przez podatnika,
     
  • jest definitywny (bezzwrotny),
     
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
     
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
     
  • nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 updop,
     
  • został właściwie udokumentowany".

Poniesione przez spółkę na rzecz zagranicznych urzędów rejestracyjnych wydatki z tytułu opłat za zmiany w dokumencie rejestracji preparatu na danym rynku niewątpliwie spełniają wymienione kryteria pozwalające na ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów. W następstwie poniesienia omawianych opłat nie powstają żadne wartości niematerialne i prawne w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Jednocześnie, z uwagi na fakt, że wniesienie przedmiotowych opłat nie gwarantuje uzyskania pozytywnej decyzji organu rejestracyjnego, a ponadto - jak należy wnosić z pytania - nie jest możliwe ich przypisanie do konkretnego przychodu uzyskiwanego ze sprzedaży na danym rynku produktu, którego decyzja taka dotyczy, wymienione w pytaniu wydatki podlegają - w naszej ocenie - zakwalifikowaniu do tzw. kosztów pośrednich w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Stosownie zaś do treści art. 15 ust. 4d i 4e updop takie koszty są potrącalne w dacie ich poniesienia, za którą uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

Jeżeli zatem wspomniane wydatki z tytułu opłat rejestracyjnych - na podstawie dowodu wpłaty lub innego dokumentu potwierdzającego poniesiony wydatek - spółka ujmie w księgach rachunkowych z datą wniesienia takiej opłaty, to również z tą datą przedmiotowe wydatki będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.