Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Faktury korygujące - rozliczanie VAT przez nabywcę

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Faktury korygujące - rozliczanie VAT przez nabywcę

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1050) z dnia 1.03.2020

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W grudniu 2019 r. nabyłem w kraju towary/usługi, otrzymałem faktury i odliczyłem wykazany w nich podatek. W styczniu 2020 r. do tych transakcji otrzymałem faktury korygujące (wystawione w grudniu 2019 r.). W którym miesiącu powinienem zmniejszyć/zwiększyć z tego tytułu podatek naliczony?

Termin rozliczenia faktury korygującej zależy od tego, czy jest to korekta "in minus", czy "in plus" i jaka była przyczyna jej wystawienia.

Faktura korygująca wystawiana jest wówczas, gdy po wystawieniu faktury m.in. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, nabywca dokonał zwrotu towarów, podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Tak stanowi art. 106j ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, faktura korygująca może powodować zmniejszenie lub zwiększenie podatku wykazanego w pierwotnej fakturze.

Faktury korygujące "in minus"

W przypadku faktur korygujących zmniejszających kwotę VAT, tj. faktur "in minus", nabywca jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty VAT naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę korygującą. Natomiast jeżeli faktura korygująca dotyczy faktury, z której podatnik nie odliczył jeszcze VAT, to zmniejsza on kwotę VAT naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonuje odliczenia VAT z faktury pierwotnej. Powyższe wynika z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT.

Przykład

W styczniu br. nabywca (czynny podatnik VAT) otrzymał fakturę korygującą "in minus" do faktury pierwotnej wystawionej/otrzymanej w grudniu 2019 r. (korektę wystawiono w związku z udzieleniem rabatu). Fakturę korygującą również wystawiono w grudniu 2019 r.

Jeżeli podatnik odliczył VAT wynikający z faktury pierwotnej w grudniu 2019 r., to powinien skorygować (zmniejszyć) kwotę VAT naliczonego w rozliczeniu za styczeń 2020 r. (w miesiącu otrzymania faktury korygującej). Natomiast gdyby zamierzał odliczyć VAT z faktury pierwotnej dopiero w lutym br., to fakturę korygującą powinien rozliczyć razem z fakturą pierwotną (w rozliczeniu za luty br.). Data wystawienia faktury korygującej pozostaje bez wpływu na moment rozliczenia VAT.

Należy także pamiętać, że jeśli podatnik odliczył VAT wykazany w fakturze pierwotnej, choć transakcja nią udokumentowana nie podlegała opodatkowaniu lub była zwolniona z VAT, to korekty VAT "in minus" powinien on dokonać wstecz, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym pierwotnie odliczył VAT. W takiej sytuacji podatnik nie miał bowiem prawa do odliczenia VAT (patrz: art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT). Podobnie byłoby, gdyby faktura pierwotna dokumentowała np. transakcję, do której nie doszło (dotyczy także braków w dostawie).

Faktury korygujące "in plus"

W ustawie o VAT nie wskazano szczególnych zasad rozliczania przez nabywcę faktur korygujących zwiększających kwotę VAT naliczonego, tj. korekt "in plus". Dlatego też zastosowanie znajdą ogólne zasady dotyczące odliczania VAT z faktur zakupu towarów/usług. Prawo do odliczenia VAT powstaje więc generalnie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy - nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Powyższe kwestie uregulowano w art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 ustawy o VAT. Faktury korygujące "in plus" są zatem co do zasady rozliczane przez nabywcę w okresie rozliczeniowym (miesiącu/kwartale), w którym otrzymał on fakturę korygującą.

Przykład

W grudniu 2019 r. czynny podatnik VAT nabył towar/usługę, otrzymał fakturę i odliczył z niej VAT. W styczniu br. otrzymał on fakturę korygującą "in plus" do tej faktury (data wystawienia faktury korygującej - grudzień 2019 r.).

Podatnik może skorygować (zwiększyć) podatek naliczony w styczniu br. (data wystawienia faktury korygującej nie ma tu znaczenia).

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.