Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Od 1 września 2019 r. utrata prawa do zwolnienia z VAT przez ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Od 1 września 2019 r. utrata prawa do zwolnienia z VAT przez sprzedawców części samochodowych

Poradnik VAT nr 18 (498) z dnia 20.09.2019

Zmiana PrawaPodmioty prowadzące działalność gospodarczą, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 200.000 zł, podlegają zwolnieniu z VAT. Prawo do zwolnienia z VAT mają również podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT w trakcie roku podatkowego, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200.000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Jednakże nie wszyscy podatnicy mają prawo korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT (z uwagi na niskie obroty). Z przywileju tego wyłączono podatników wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Od 1 września 2019 r. do grupy podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT dodano podmioty, które:

  • dokonują dostaw:
     
    • preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26), urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27) maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28) - w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie;
       
    • hurtowych i detalicznych części do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) i motocykli (PKWiU 45.4). oraz
       
  • świadczą usługi ściągania długów, w tym factoringu.

Uwaga

Utrata prawa do zwolnienia z VAT przy dostawie hurtowych i detalicznych części do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) i motocykli (PKWiU 45.4) dotyczy zarówno sprzedaży internetowej, jak również stacjonarnej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że podatnik wykonujący jedną z ww. czynności zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R. Zdaniem redakcji, w zgłoszeniu tym w części C.1 podatnik zaznacza m.in. pozycję 35. Pozycja ta jest zakreślana bowiem przez podatnika, który utracił zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R określony został w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 2301). Więcej na temat utraty prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT przez niektóre grupy podatników pisaliśmy w "Poradniku VAT" nr 16 z dnia 20 sierpnia 2019 r.

Dodać również warto, że od 1 listopada 2019 r. ustawodawca nałożył nowe obowiązki na podatników VAT dokonujących sprzedaży towarów wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT, tj. m.in.:

  • sprzedaży hurtowej części akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.31.1 - poz. 145 ww. załącznika),
     
  • sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach (PKWiU 45.32.1 - poz. 146 ww. załącznika),
     
  • pozostałej sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.32.2 - poz. 147 ww. załącznika),
     
  • sprzedaży hurtowej motocykli oraz części i akcesoriów do nich - wyłącznie sprzedaży części i akcesoriów do motocykli (ex 45.40.10.0 - poz. 148 ww. załącznika),
     
  • sprzedaży detalicznej motocykli oraz części i akcesoriów do nich prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach - wyłącznie sprzedaży części i akcesoriów do motocykli (ex 45.40.20.0 - poz. 149 ww. załącznika),
     
  • pozostałej sprzedaży detalicznej motocykli oraz części i akcesoriów do nich - wyłącznie sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do motocykli.

Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (obecnie ustawa oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw) ww. podatnicy zobowiązani będą do oznaczania wyrazami: "mechanizm podzielonej płatności" faktur, których wartość brutto będzie przekraczać 15.000 zł (lub jej równowartość) dokumentujących transakcje, których przedmiotem będą ww. towary. Zapłata należności wynikających z tych faktur za ww. towary będzie dokonywana przez ich nabywców w systemie podzielonej płatności (split payment).

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.