W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za odpowiednie miesiące kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Jeśli w tym okresie pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru:
Tak stanowi art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Na mocy art. 78c ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2024 r. poz. 1564), pracownikowi przysługuje prawo do urlopu płatnego w wysokości 80% wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego. Z uprawnienia tego można skorzystać tylko raz.
W świetle powyższego nasze Wydawnictwo wystąpiło z następującymi pytaniami do ZUS:
ZUS w odpowiedzi nadesłanej 18 marca 2025 r. wyjaśnił, że art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej: "(...) posługuje się sformułowaniem »przyczyny usprawiedliwione«. Należy zatem przyjąć, że przyczynę uzupełnienia wynagrodzenia w danym miesiącu (albo wyłączenie takiego miesiąca przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku) powoduje m.in. usprawiedliwiona nieobecność związana z urlopem przysługującym pracownikom na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego.
Tym samym, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownika korzystającego z ww. urlopu, należy, zgodnie z (...) art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, przyjąć odpowiednio:
Z cytowanego stanowiska ZUS wynika zatem, że jeśli pracownik w danym miesiącu korzystał z urlopu na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i w związku z tym przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, to wynagrodzenia za ten miesiąc nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Natomiast, gdy pomimo ww. urlopu pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy, to wynagrodzenie za ten miesiąc należy przyjąć do podstawy wymiaru po uprzednim uzupełnieniu na zasadach określonych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
|