Jesteśmy miejskim zarządem budynków (samorządowym zakładem budżetowym). Czy odszkodowanie za bezumowne zajmowanie gminnego lokalu mieszkalnego powinno być obecnie klasyfikowane w paragrafie 097, czy 095?
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. poz. 2294). Zmiany wprowadzone tym rozporządzeniem dotyczyły m.in. dodania kilku nowych paragrafów dochodów, w tym paragrafów:
![]() |
Na temat klasyfikacji budżetowej można przeczytać w dodatku nr 9 do ZMR nr 12 z 2017 r. |
Wymienione wyżej paragrafy zostały wyodrębnione z dotychczasowego paragrafu 097, do którego zmieniono jednocześnie objaśnienia. Zgodnie z nowym brzmieniem tych objaśnień, paragraf 097 "Wpływy z różnych dochodów" obejmuje wszystkie pozostałe dochody nieobjęte poszczególnymi paragrafami, w szczególności:
Od 1 stycznia 2017 r. odszkodowanie za bezumowne zajmowanie gminnego lokalu mieszkalnego powinno być - naszym zdaniem - klasyfikowane, tak jak dotychczas, tzn. w paragrafie 097 "Wpływy z różnych dochodów", a nie w paragrafie 095 "Wpływy z tytułu kar i odszkodowań wynikających z umów". W paragrafie 095 należy bowiem klasyfikować kary umowne oraz odszkodowania wynikające z zawartych umów, do których zalicza się zarówno ugody, jak i polisy ubezpieczeniowe. Nie powinny być tu ujmowane odszkodowania należne na podstawie określonego aktu prawnego (ustawy). |
Odszkodowanie za bezumowne zajmowanie lokalu mieszkalnego należy się jednostce na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1610 ze zm.). Przepisy art. 18 tej ustawy stanowią bowiem, iż osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odszkodowanie to odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od osoby zajmującej lokal odszkodowania uzupełniającego. Ponadto, osoby uprawnione do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.
|