HITY GOFINU |
||||||||
![]() ![]() Wykazywanie w świadectwie okresu pracy "szczególnej"
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (435) z dnia 1.05.2017
Jak wypełnić w nowym wzorze świadectwa pracy ust. 5 pkt 11 dotyczący wykonywania przez pracownika pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze? Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowy pomocniczy wzór świadectwa pracy określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. poz. 2292). W zakresie, w jakim wymaga od pracodawcy wykazania, że pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze pozostał niezmieniony. Zarówno w starym, jak i nowym wzorze tego dokumentu wymagane było/jest wskazanie okresów wykonywania przez pracownika ww. pracy, jej rodzaju i zajmowanych stanowisk. Nie zmieniła się też treść pouczenia, co do sposobu wypełnienia tego punktu świadectwa pracy, która nadal stanowi, że pracodawca wskazuje okres zatrudnienia pracownika przy wykonywaniu prac, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.) - na stanowiskach ustalonych zgodnie z § 1 ust. 2 tego rozporządzenia. Powołany przepis stanowi, że właściwi ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustalają w podległych i nadzorowanych zakładach pracy stanowiska pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazach A i B. Chodzi tu o tzw. wykazy resortowe tych prac.
Zakres informacji dotyczący pracy w szczególnych warunkach, które pracodawca powinien podać w świadectwie pracy, zależy zatem od tego, czy pracodawca jest (albo był w przeszłości) zobowiązany do stosowania resortowych wykazów prac w szczególnych warunkach. Nie wszyscy bowiem pracodawcy byli takimi wykazami objęci. Dotyczy to zwłaszcza pracodawców prywatnych. Wykazy resortowe stosuje się także w jednostkach organizacyjnych:
Pracodawcy, którzy zobowiązani byli stosować resortowe wykazy prac w szczególnych warunkach, wystawiając świadectwo pracy muszą powołać się nie tylko na rodzaj pracy wykonywanej w szczególnych warunkach ściśle według wykazu, działu i pozycji rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 r., ale również określić stanowisko pracy wymienione w odpowiednim wykazie, dziale, pozycji i punkcie właściwego zarządzenia resortowego lub uchwały. Natomiast pracodawcy, którzy takich wykazów nie stosowali, potwierdzając w świadectwie pracy okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach na danym stanowisku pracy, powinni powołać się wyłącznie na rodzaj pracy wymieniony w odpowiednim wykazie, dziale i pozycji rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 r. Potwierdzają to wyjaśnienia ZUS (dostępne na stronie internetowej www.zus.pl), zgodnie, z którymi:
Powyższy wymóg nie dotyczy osób zatrudnionych w szczególnych warunkach u pracodawców, którzy nigdy nie stosowali resortowych wykazów prac (np. w prywatnych firmach). W tym przypadku wystarczy, aby wykonywana praca wskazana w świadectwie pracy była zgodna z rodzajem prac lub stanowiskiem wymienionym w rozporządzeniu z 7 lutego 1983 r.".
Nowe wykazy zawierające rodzaje prac w szczególnych warunkach i prac o szczególnym charakterze określone są w załącznikach nr 1 i 2, obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 664). Okresy wykonywania prac wymienionych w tych wykazach muszą być potwierdzone świadectwem pracy lub zaświadczeniem wystawionym przez pracodawcę tylko wtedy, gdy przypadają przed dniem wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych, tj. przed 1 stycznia 2009 r. (art. 51 ustawy o emeryturach pomostowych). Wystawiając jeden z tych dokumentów pracodawca musi wskazać okres i wymiar tej pracy, a także zajmowane stanowisko z powołaniem numeru oraz punktu załącznika. Jeśli prace te przypadają w późniejszym okresie, tzn. po 31 grudnia 2008 r., dane dotyczące wykonywania takiej pracy ewidencjonowane są na indywidualnych kontach ubezpieczonych. Zgłoszenia o pracy w szczególnych warunkach/o szczególnym charakterze pracodawcy przekazują do ZUS na formularzu ZUS ZSWA - za dany rok - do 31 marca następnego roku.
Pracownica była zatrudniona w domu pomocy społecznej dla przewlekle psychicznie chorych niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży od 1 lutego 1987 r. do 30 kwietnia 2017 r. na następujących stanowiskach: salowa (od 1 lutego 1987 r. do 31 marca 1997 r.), pokojowa (od 1 kwietnia 1997 r. do 31 grudnia 2008 r.) i starsza pokojowa (od 1 stycznia 2009 r. do 30 kwietnia 2017 r.). Wykonywanie (do 31 grudnia 2008 r.) pracy w szczególnych warunkach pracodawca potwierdzi świadectwem pracy (lub zaświadczeniem) z powołaniem się na wykaz A Dział XII, poz. 5 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 r. oraz wykaz A Dział XII, poz. 5 pkt 14 Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1983 r. (Dz. Urz. MZiOS nr 8, poz. 40 z późn. zm.). W wykazie resortowym nie są wymienione stanowiska pokojowej oraz starszej pokojowej. Wykazana w świadectwie pracy nazwa stanowiska pracy powinna odpowiadać nazwie stanowiska pracy w szczególnych warunkach wymienionego w przepisach resortowych. Od 1 stycznia 2009 r. wykonywanie pracy wymienionej w poz. 22 załącznika nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych zostanie potwierdzone zapisami na koncie ubezpieczonej dokonanymi na podstawie zgłoszeń ZUS ZSWA corocznie przekazywanych przez pracodawcę.
|
|