Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   Sprzedaż towaru po likwidacji firmy

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzedaż towaru po likwidacji firmy

Gazeta Podatkowa nr 7 (1673) z dnia 23.01.2020
Agata Cieśla

W 2016 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą. W pozostałym na dzień likwidacji towarze, wykazanym w spisie z natury, znajdują się m.in. ozdoby choinkowe. Czy mogę sprzedać ten towar jako osoba prywatna? (pytanie nr 1252991)

NIE. Na dzień likwidacji działalności gospodarczej osoba fizyczna zobowiązana jest do sporządzenia wykazu pozostałych na ten dzień składników majątku, co wynika z art. 24 ust. 3a ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Jeżeli już po dokonaniu likwidacji podejmie decyzję o sprzedaży składników objętych tym wykazem, wówczas może u niej powstać przychód firmowy, pomimo że już nie prowadzi działalności.

Na gruncie ustawy o pdof z tytułu odpłatnego zbycia składników majątku (niebędących nieruchomościami mieszkalnymi) pozostałych po likwidacji firmy u podatnika powstaje opodatkowany przychód firmowy, gdy do zbycia tych składników dochodzi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce likwidacja działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a w związku z ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o pdof). Stąd uczestnik forum w przypadku dokonania sprzedaży towarów pozostałych na dzień likwidacji jego firmy uzyska przychód z działalności gospodarczej.

Z pytania nie wynika, z jakiej formy opodatkowania uczestnik forum korzystał w prowadzeniu działalności gospodarczej. Tymczasem u osób, które były opodatkowane według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, opodatkowaniu podlega dochód z takiej transakcji. Osoby te są zobowiązane w trakcie roku odprowadzić zaliczkę na pdof od tego dochodu według zasad stosowanych przy opodatkowaniu dochodów ze zlikwidowanej działalności, a następnie dochód ten i zaliczkę, w zależności od przyjętej w działalności formy opodatkowania, rozliczyć odpowiednio w zeznaniu PIT-36 lub PIT- 36L za rok, w którym doszło do transakcji sprzedaży. Wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku jedni i drudzy dokonują do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Od rozliczeń za 2019 r. nie ma już możliwości uniknięcia jej zapłaty poprzez dokonanie rocznego rozliczenia podatku w wyniku złożenia zeznania przed upływem terminu do wpłaty tej zaliczki.

Również podatnik, który z tytułu działalności gospodarczej opłacał ryczałt ewidencjonowany, polikwidacyjną sprzedaż towarów powinien opodatkować już w trakcie roku, opłacając podatek należny w terminie wynikającym z art. 21 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.), czyli od przychodu uzyskanego w danym miesiącu do 20. dnia następnego miesiąca, a gdyby do sprzedaży doszło w grudniu - wówczas przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Natomiast po zakończeniu roku przychody z takiej sprzedaży powinien wykazać w odpowiednich pozycjach dotyczących działalności gospodarczej PIT-28 za rok, w którym doszło do tej sprzedaży.

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.