POLECAMY |
||
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG. Chciałbym ustanowić pełnomocnika do załatwiania wszelkich formalności w CEIDG. Czy pełnomocnictwa mogę udzielić biuru rachunkowemu, z którym mam zawartą umowę?
TAK. Pełnomocnikiem przedsiębiorcy może zostać osoba fizyczna, np. pracownik lub małżonek przedsiębiorcy, właściciel biura rachunkowego, a także osoba prawna, np. biuro rachunkowe działające w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że wielu przedsiębiorców korzysta z pełnomocników - na 2,6 mln aktywnych wpisów widniejących w CEIDG z tego rodzaju pomocy korzysta 374 tys. firm. Najczęściej są to przedsiębiorcy z branży budowlanej, zajmujący się drogowym transportem towarów oraz fryzjerzy.
Czytelnik w udzielanym pełnomocnictwie może dość szczegółowo określić zakres umocowania pełnomocnika. Wyróżniamy różne rodzaje pełnomocnictw:
Przedsiębiorca chcąc zgłosić pełnomocnika do CEIDG zobowiązany będzie do złożenia wniosku aktualizującego jego wpis w CEIDG. Zgłoszenia pełnomocnika dokonuje się na druku CEIDG-1. Następuje to poprzez wypełnienie rubryki nr 28 druku "Udzieliłem pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw".
W przypadku pełnomocnika będącego osobą fizyczną, wypełniając formularz CEIDG-1, należy podać: imię i nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, informację o obywatelstwie polskim pełnomocnika, o ile takie posiada, i innych obywatelstwach pełnomocnika. Ponadto trzeba podać adres zamieszkania lub wykonywania działalności gospodarczej bądź siedziby pełnomocnika, a także adres do doręczeń, jeżeli jest inny niż wcześniej wymieniono, numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada, dane kontaktowe. Można też podać adres poczty elektronicznej, strony internetowej i numer telefonu.
W razie pełnomocnika będącego osobą prawną należy podać: firmę pełnomocnika, adres siedziby, numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile taki posiada, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), dane kontaktowe, w szczególności adres poczty elektronicznej, strony internetowej, numer telefonu.
Opublikowanie w CEIDG informacji o pełnomocniku jest równoznaczne w skutkach z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie.
Warto w tym miejscu wskazać, że art. 41 ust. 1 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 2296 ze zm.) przewiduje, że w zakresie, w jakim umocowanie pełnomocnika do działania w imieniu przedsiębiorcy zostało opublikowane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG, do wykazania przed organami administracji publicznej upoważnienia do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy nie stosuje się art. 33 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735). W praktyce oznacza to, że pełnomocnik ujawniony w ewidencji nie musi składać do akt postępowania pełnomocnictwa bądź jego odpisu. W takich sytuacjach organ administracji publicznej z urzędu potwierdza w CEIDG upoważnienie pełnomocnika do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy. Regulacja ta nie znajduje jednak zastosowania w odniesieniu do spraw prowadzonych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422 ze zm.). W tych sprawach pełnomocnik musi wykazywać swoje umocowanie w sposób określony tymi ustawami.
Przedsiębiorca może zgłosić do CEIDG dowolną liczbę pełnomocników.
|