Spółka nabyła nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem. W stosunku do budynku została wydana już decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę. Prace budowlane będą podzielone na etapy. W pierwszym etapie zostanie usunięty dach w 100%, co zostanie potwierdzone odpowiednim wpisem w dzienniku budowy. Czy po usunięciu dachu trzeba będzie nadal odprowadzać podatek od nieruchomości za ten budynek?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
W myśl art. 1a pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2025 r. poz. 707) budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że pierwsza faza prac rozbiórkowych prowadzona przez spółkę (po przyjęciu decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę budynku) zakończy się całkowitą rozbiórką, tzn. usunięciem dachu. Zgodnie z definicją słownikową dachem jest "konstrukcja osłaniająca od góry budowlę lub teren przed opadami atmosferycznymi, górna część jakiegoś pojazdu, wierzchnia część osłoniętego wnętrza". Zatem przy tak zakreślonym rozumieniu pojęcia "dach", jakim posłużono się w definicji budynku na potrzeby podatku od nieruchomości, dopiero całkowite i trwałe pozbawienie obiektu budowlanego dachu spowoduje, że przestanie być on budynkiem w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego. Należy więc uznać, że budynek posiada dach do momentu jego całkowitego usunięcia, demontażu, rozbiórki. W orzecznictwie wskazuje się także, że stan dachu, jego uszkodzenie lub częściowe usunięcie nie oznacza, że dany obiekt "nie posiada dachu", a przez to przestaje być budynkiem w rozumieniu ustawy podatkowej.
Zatem po przeprowadzeniu prac rozbiórkowych budynek będzie obiektem otwartym, odsłoniętym z góry. Formalnym potwierdzeniem dokonania takiej zmiany w substancji budynku będzie wpis w dzienniku budowy/rozbiórki prowadzonym zgodnie z zasadami Prawa budowlanego.
Oznacza to, że w świetle ustawowych kryteriów zawartych w art. 1a pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obiekt ten nie będzie już budynkiem. Nie spełni on też kryteriów dla uznania go za budowlę. Należy więc stwierdzić, iż po trwałym i całkowitym usunięciu dachu wygaśnie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości w stosunku do tego obiektu.
|