Aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy (e-US) umożliwia każdemu posiadaczowi smartfona łatwy i szybki dostęp do usług e-Urzędu Skarbowego. Przez aplikację można m.in. złożyć deklarację i wniosek do urzędu skarbowego bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego lub zapłacić podatek. Osoby, które wyraziły zgodę na e-korespondencję, mogą też odbierać w aplikacji dokumenty od administracji skarbowej. Dzięki temu np. szybko i bezpłatnie uzyskają zaświadczenie o dochodach czy braku zaległości podatkowych.
Użytkownicy aplikacji e-Urząd Skarbowy mogą m.in. zapłacić podatek on-line przelewem lub z użyciem płatności BLIK, skorzystać z usługi Twój e-PIT i złożyć zeznanie podatkowe.
Aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy oferuje bezpieczne, nowoczesne metody logowania. Podczas instalacji aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfonie wystarczy jednorazowe uwierzytelnienie jedną z metod dostępnych w usłudze login.gov.pl, np. profilem zaufanym. Kolejne logowania do aplikacji są możliwe przy użyciu danych biometrycznych lub kodu PIN.
Dane osobowe użytkownika nie są gromadzone na urządzeniu, dlatego są bezpieczne nawet w przypadku utraty telefonu. Użytkownik jest automatycznie wylogowany z aplikacji w przypadku braku aktywności. W każdej chwili można też usunąć konto w aplikacji na smartfonie. Dodatkowo dostęp do konta w e-Urzędzie Skarbowym na smartfonie można także łatwo usunąć z poziomu aplikacji webowej.
Aplikacja jest dostępna w trzech językach - polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Działa na telefonach z systemem operacyjnym Android w wersji nie niższej niż 9.0 (zalecana najnowsza dostępna na rynku) oraz iOS w wersji nie niższej niż 13.
Źródło: www.podatki.gov.pl
Państwowa Inspekcji Pracy w 2024 r. sprawdziła bezpieczeństwo pracowników narażonych na hałas. Z badań przeprowadzonych w podmiotach działających w branży przetwórstwa przemysłowego wynika, że 17% pracodawców nie dokonało pomiarów hałasu na wszystkich stanowiskach, które tego wymagały (w 2023 r. - 23%). Nieprawidłowości dotyczyły 14% skontrolowanych stanowisk pracy i najczęściej wiązały się z brakiem rzetelnej oceny warunków środowiska pracy. Brak i niewłaściwe wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej odnotowano w 29% zakładów objętych kontrolą (w 2023 r. - 34%) i dotyczyło 28% skontrolowanych stanowisk pracy.
PIP wskazała, że źródłem hałasu, na który są narażeni pracownicy w Polsce, są najczęściej procesy technologiczne związane z pracami przy:
W kontrolowanych podmiotach inspektorzy pracy spotykali się z przestarzałymi maszynami i urządzeniami, emitującymi podczas pracy hałas o poziomie przekraczającym najwyższe dopuszczalne natężenie tego czynnika w środowisku pracy.
Pracodawcy mają obowiązek chronić zatrudnionych przed szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy. W przypadku hałasu wynika on z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne. Rozporządzenie wprowadza definicję grupy szczególnego ryzyka - pracowników podlegających ochronie, w tym kobiet w ciąży oraz młodocianych.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, po przekroczeniu wartości 85 dB pracodawca ma obowiązek wyznaczenia i oznakowania znakami bezpieczeństwa stref zagrożenia hałasem. W miejscu, gdzie został przekroczony próg dopuszczalnego hałasu, pracodawca powinien zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej w postaci ochronników słuchu tłumiących dźwięk adekwatnie do warunków panujących na stanowiskach pracy.
Źródło: www.pip.gov.pl
|