Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na stronie internetowej www.gunb.gov.pl zamieścił interpretację w sprawie terminu objęcia obowiązków przez kierownika budowy i kierownika robót.
Urząd wyjaśnia, że kierownik budowy obejmuje swoje obowiązki przed rozpoczęciem robót budowlanych. W pierwszej kolejności inwestor w dzienniku budowy wpisuje osobę, której powierza obowiązki kierownika budowy. Osoba ta potwierdza wpisem przyjęcie powierzonej funkcji. Natomiast kierownik robót może zostać wyznaczony już w trakcie trwania robót budowlanych, ale przed rozpoczęciem tych robót, za które ma on odpowiadać.
Powierzenie obowiązków kierownikowi budowy i kierownikowi robót określają przepisy rozporządzenia w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy.
Funkcję kierownika robót można powierzyć przed lub po rozpoczęciu robót budowlanych. Jednak musi to nastąpić przed rozpoczęciem robót, za które ma on odpowiadać. Inwestor albo kierownik budowy wpisują osobę, której powierzają funkcję kierownika robót.
Wpisy zamieszcza się w porządku chronologicznym, w taki sposób, aby wynikała z nich kolejność przebiegu robót budowlanych, zdarzeń i okoliczności.
Podjęcie obowiązków kierownika budowy i kierownika robót następuje z chwilą złożenia oświadczenia (podpis i data) o przyjęciu obowiązków kierownika budowy i kierownika robót nad danymi robotami budowlanymi.
Obowiązki kierownika budowy wymienione są w ustawie - Prawo budowlane, w kolejności realizacji tych obowiązków. Informację o osobie, która pełni funkcję kierownika budowy, dołącza się do zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót. Po zgłoszeniu rozpoczęcia robót budowlanych w inspektoracie nadzoru budowlanego następuje protokolarne przejęcie terenu budowy przez kierownika budowy. Jest to równoznaczne z podjęciem przez niego obowiązków kierownika budowy. Od tego momentu odpowiada on za realizację inwestycji zgodnie z wymaganiami Prawa budowlanego. Podjęcie prac przygotowawczych oznacza rozpoczęcie budowy.
Powyższe znajduje również zastosowanie do kierowników robót. Mają oni bowiem takie same obowiązki i uprawnienia jak kierownik budowy, z tym że ograniczone są one do zakresu nadzorowanych przez nich robót budowlanych.
Kierownik budowy jest tym uczestnikiem procesu budowlanego, który z chwilą przejęcia terenu budowy staje się osobą odpowiedzialną za wszelkie wydarzenia, które mają miejsce na tym terenie. Odpowiedzialność za prawidłowy przebieg robót spoczywa na nim do czasu zakończenia budowy. Ponadto odpowiedzialny jest za prawidłową koordynację prac, które są nadzorowane przez poszczególnych kierowników robót budowlanych.
Z kolei kierownicy robót budowlanych odpowiadają za poszczególne odcinki prac w związku z posiadanymi przez nich uprawnieniami budowlanymi.
|