Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministerstwa Finansów pytanie dotyczące kwestii wliczania do dochodu osoby z niepełnosprawnością świadczenia wspierającego. Świadczenie wspierające nie zostało bowiem wyłączone z katalogu świadczeń wliczanych do dochodu osoby niepełnosprawnej, którego wysokość wpływa na prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej przez podatników posiadających takie osoby na utrzymaniu. Oznacza to, że wielu podatników nie będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. W opinii RPO jest to niezrozumiałe i krzywdzące.
Ulga rehabilitacyjna polega na odliczeniu od dochodu/przychodu wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne lub związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez podatnika będącego osobą z niepełnosprawnościami lub podatnika mającego na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnościami. Świadczenie wspierające to nowy instrument wsparcia, który został wprowadzony ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Przeznaczony jest dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Przysługuje bez względu na dochody, a także niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami.
Z dniem 1 stycznia 2024 r. do katalogu zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, określonym w art. 21 ust. 1 ustawy o pdof, został dodany pkt 8e, na podstawie którego świadczenie to jest wolne od pdof. Przy czym ustawodawca nie zdecydował się na wyłączenie tego świadczenia z limitu dochodu osoby z niepełnosprawnością, o którym mowa w art. 26 ust. 7e ustawy o pdof. Oznacza to, że przy ustalaniu prawa do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej niezbędne jest uwzględnienie tego świadczenia w dochodzie osoby z niepełnosprawnościami.
W odpowiedzi z dnia 20 listopada 2024 r. (nr DD3.055.7.2024) Minister Finansów poinformował, że: "(...) kwestia będąca przedmiotem odpowiedzi nie była podnoszona w innych wystąpieniach kierowanych do resortu finansów, ma zatem »jednostkowy« charakter.
Mając jednak na uwadze, że ulga rehabilitacyjna jest istotnym instrumentem wsparcia osób zmagających się z trudnościami wynikającymi ze schorzeń, sygnał ten traktujemy jako ważny element oczekiwań społecznych. Przy najbliższej zatem okazji zmiany przepisów ustawy PIT w ramach rządowej inicjatywy legislacyjnej zaproponujemy zmianę art. 26 ust. 7e ustawy PIT, aby do dochodów osoby z niepełnosprawnością - dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej - nie wliczać świadczenia wspierającego".
|