Ogrom zniszczeń materialnych to nie jedyny powód do zmartwień dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi z września 2024 r. Ponieważ nie jest to pierwsza powódź na terenie RP, to w obrocie prawnym od dłuższego czasu funkcjonuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Z dniem 5 października 2024 r. akt ten został jednak mocno zmodyfikowany. Ustawodawca doregulował szereg kwestii, w tym m.in. doprecyzował sposób dokumentowania uprawnień do świadczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych, gdy do utraty dokumentów doszło w przypadku ich zniszczenia na skutek powodzi. Szczegółowo stanowi o tym art. 9 wymienionej ustawy zmieniony ustawą z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1473).
Ustawodawca wskazał, że w przypadku zniszczenia na skutek powodzi dokumentów niezbędnych do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, świadczeń dla osób niepełnosprawnych lub zaopatrzenia emerytalnego przyjmuje się wszelkie dokumenty:
Co do zeznań świadków pozwalających na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) obowiązuje dodatkowa zasada, z której wynika, że gdy ustawa o emeryturach i rentach z FUS, zwana ustawą emerytalną, przewiduje możliwość udowodnienia zeznaniami świadków okresu składkowego, od którego zależy prawo lub wysokość świadczenia, dowód ten dopuszcza się pod warunkiem złożenia przez zainteresowanego oświadczenia w formie pisemnej lub ustnej do protokołu, że nie może przedłożyć odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ten okres. Świadek natomiast może złożyć zeznania w formie pisemnej lub ustnie do protokołu w ZUS.
Regulacja dopuszczająca w przypadku zniszczenia na skutek powodzi we wskazanym zakresie wymienionej dokumentacji jest bardzo ważna dla osób znajdujących się w omawianej sytuacji i dlatego warto wiedzieć o ustawowych możliwościach, obowiązujących od 5 października 2024 r.
|