Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Zmiana kwot istotnych dla osób na świadczeniu przedemerytalnym
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zmiana kwot istotnych dla osób na świadczeniu przedemerytalnym

Gazeta Podatkowa nr 16 (2099) z dnia 22.02.2024
Bożena Dziuba

Osoby, które przed ukończeniem wieku emerytalnego straciły źródło utrzymania, np. w związku z likwidacją zakładu pracy po spełnieniu określonych warunków mogą uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego. Świadczenie to:

  • przysługuje w kwocie ryczałtowej, przy czym dla osób, które nabyły uprawnienia do tego świadczenia w związku z ustaniem prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie może być wyższe niż ostatnio otrzymywana renta,
  • podlega waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej.

W 2024 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 112,12%, a to oznacza, że kwota ryczałtowa świadczenia przedemerytalnego, wynosząca w okresie od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. - 1.600,70 zł, z dniem 1 marca 2024 r. wzrośnie do kwoty 1.794,70 zł (tj. 1.600,70 zł × 112,12%).

Z tym samym dniem zmienią się również kwoty istotne dla świadczeniobiorców osiągających dodatkowe przychody, o których mowa w art. 104 ustawy emerytalnej, a więc z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu tzw. służby mundurowej.

Po pierwsze, tzw. dopuszczalna i graniczna kwota przychodu, których przekroczenie skutkuje zmniejszeniem wysokości lub zawieszeniem świadczenia, wynoszą odpowiednio 25% i 70% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.

Po drugie, także za sprawą corocznej waloryzacji, stosownemu zwiększeniu ulega gwarantowana kwota świadczenia przedemerytalnego stosowana przy jego zmniejszaniu po przekroczeniu dopuszczalnej kwoty przychodu.

Wskazane wartości obliczone odpowiednio w oparciu o:

  • przeciętne wynagrodzenie w 2023 r. - 7.155,48 zł i
  • wskaźnik waloryzacji obowiązujący w 2024 r. - 112,12%,

wzrosną z dniem 1 marca 2024 r. w stosunku do tych obowiązujących w minionym okresie świadczeniowym (patrz tabela).

Zmiana wysokości świadczenia przedemerytalnego i kwot istotnych dla osób aktywnych zawodowo
Poszczególne wartości Okres obowiązywania
od 1.03.2023 r.
do 29.02.2024 r.
od 1.03.2024 r.
do 28.02.2025 r.
Świadczenie przedemerytalne 1.600,70 zł 1.794,70 zł
Dopuszczalna kwota przychodu miesięczna 1.586,60 zł 1.788,90 zł*
roczna 19.039,20 zł 21.466,80 zł*
Graniczna kwota przychodu miesięczna 4.442,40 zł 5.008,90 zł*
roczna 53.308,80 zł 60.106,80 zł*
Gwarantowana kwota świadczenia miesięczna 800,35 zł 897,35 zł
roczna 9.604,20 zł 10.768,20 zł
* Mon. Pol. z 2024 r. poz. 116
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.