Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »    »  Aktualności i sygnały  »   Komunikaty i wyjaśnienia
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Komunikaty i wyjaśnienia

Gazeta Podatkowa nr 16 (2099) z dnia 22.02.2024

ULGA DLA RODZICÓW SAMOTNIE WYCHOWUJĄCYCH DZIECI

Ministerstwo Finansów w informacji wydanej 9 lutego 2024 r. na zapytanie dziennikarza (ID informacji 578092) zamieszczonej w systemie EUREKA odniosło się do preferencyjnego rozliczania pdof przez samotnych rodziców. Problem ten wyjaśniło w odpowiedziach na pytania:

"Czy planują Państwo zmiany w uldze dla osób samotnie wychowujących dzieci? Dziś osoby naprzemiennie wychowujące dziecko są pozbawione ulgi. Czy zostanie ona w takiej sytuacji przywrócona?

Takie zmiany nie są ujęte w harmonogramie prac rządu.

Czy będzie ustawowa definicja wspólnego wychowywania dziecka? Brak tej definicji rodzi obecnie liczne spory między podatnikami a organami skarbowymi.

Rozumienie tego pojęcia nie wymaga ingerencji ustawodawcy, gdyż przepis art. 6 ust. 4f ustawy PIT (o pdof - przyp. red.) jednoznacznie formułuje normę postępowania, zgodnie z którą na gruncie ustawy PIT rodzice, którzy sprawują naprzemienną opiekę, są traktowani jak rodzice, którzy wspólnie wychowują dzieci, czyli wespół z drugim rodzicem. Wynika to z użytego w przepisie sformułowania »wspólnie« (...), w tym również gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną.

Wyrazem przeciwstawnym słowu »wspólnie« jest między innymi: »samemu«, »samodzielnie«, »samotnie«. W konsekwencji, rodzice, którzy sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem, nie obliczają podatku na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Podmiotowo są wyłączeni z tej preferencji.

Co oznacza określenie: »bez jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w procesie wychowawczym«, często używane przez dyrektora KIS w interpretacjach. Czy jeśli ojciec bierze od czasu do czasu dziecko do kina, to spowoduje to utratę preferencji podatkowej czy nie?

Sformułowanie »samotnie bez udziału drugiego rodzica« jest zaczerpnięte z orzecznictwa, w tym wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 kwietnia 2011 r. sygn. akt SK 62/08, wydanego w sprawie dotyczącej zbadania zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci (w stanie prawnym obowiązującym w latach 1997-2000). Sporadyczne kontakty ojca z jego dziećmi (np. wspólne wyjście do kina) nie stanowią istoty naprzemiennej opieki. W konsekwencji takie wyjście - samo w sobie - nie stanowi przesłanki negatywnej, która automatycznie pozbawiałaby drugiego rodzica prawa do preferencyjnego opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla »samotnych« rodziców.

Czy resort zrobi cokolwiek, aby przerwać te spory interpretacyjne?

Zależy nam, aby system podatkowy był przewidywalny, przyjazny i sprawiedliwy. Dlatego jeśli pojawią się uzasadnione podstawy do zmiany obecnie obowiązujących przepisów, to takie działania podejmiemy. W naszej ocenie aktualne przepisy dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci są wystarczające do dokonania oceny konkretnego stanu faktycznego. Jednocześnie liczba zapytań/postępowań w tego rodzaju sprawach nie uzasadnia tego rodzaju interwencji".

MF i KNF OSTRZEGAJĄ

Różne instytucje państwa otrzymują coraz więcej zgłoszeń o próbach wyłudzenia danych osobowych.

Jedną z najbardziej popularnych metod, po jakie sięgają oszuści wyłudzający dane osobowe, jest kontakt telefoniczny, czyli spoofing. To rodzaj ataku, w którym przestępcy podszywają się pod inne urządzenie lub innego użytkownika w sieci, aby wykraść dane, zainstalować złośliwe oprogramowanie lub ominąć mechanizmy kontroli dostępu.

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o osobach podających się za konsultantów infolinii KIS lub pracowników KAS dzwoniących i próbujących pozyskać informacje np. o rachunku bankowym. Resort informuje, że pracownicy administracji nie wykonują takich telefonów i nie zbierają w ten sposób informacji.

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Oszuści również podszywają się pod pracowników UKNF oraz wykorzystują jego numery telefonów.

Nadzór KNF wyjaśnia, że nigdy nie wiąże się z telefonicznym udziałem pracowników UKNF w bezpośrednich relacjach z klientami ani w transakcjach finansowych.

Warto zapamiętać, że przestępcy mogą podszyć się pod dowolny numer telefonu. Dlatego w przypadku odebrania takiego połączenia nie należy podawać osobie dzwoniącej danych osobowych, numeru PESEL czy NIP, numeru dowodu osobistego lub numeru rachunku bankowego. Najlepiej rozłączyć się i zadzwonić na infolinię instytucji, na którą powołuje się ta osoba. Jeżeli to próba oszustwa, należy niezwłocznie zawiadomić Policję.

WSPARCIE DLA PRODUCENTÓW WYTWARZAJĄCYCH ŻYWNOŚĆ

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że do 18 marca 2024 r. można ubiegać się o dofinansowanie działań promocyjno-informacyjno-marketingowych dotyczących żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.

Pomoc finansowa jest skierowana do grup producentów prowadzących produkcję żywności w ramach systemów jakości. Grupy te mogą działać np. w formie spółdzielni, organizacji producentów, konsorcjum czy spółki cywilnej.

Wsparcie ma na celu zwiększenie rozpoznawalności, a także wskazanie konsumentom zalet produktów wytwarzanych w ramach systemów jakości, np. Chroniona Nazwa Pochodzenia, rolnictwo ekologiczne.

Pomoc ma formę refundacji do 70% kosztów kwalifikowanych, a na jedną operację można otrzymać nawet 1,75 mln zł.

Przyznane środki można przeznaczyć m.in. na: reklamę w internecie, telewizji, radiu lub prasie, pokrycie części kosztów promocji w punktach sprzedaży, przygotowania stoisk i materiałów reklamowych czy udziału w pokazach lub targach. Dofinansowanie obejmuje także założenie strony internetowej służącej promocji produktu czy administrowanie nią.

Wnioski są przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Źródło: www.gov.pl/web/arimr

DECYZJA KE W SPRAWIE UGOROWANIA 4% GRUNTÓW W 2024 R.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Komisja Europejska podjęła decyzję umożliwiającą w 2024 r. odstępstwo od stosowania normy GAEC 8, w zakresie wymogu przeznaczenia 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (ugorowanie).

W ramach odstępstwa jest możliwe przeznaczenie 4% gruntów ornych na:

  • obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub
  • rośliny bobowate, lub
  • międzyplony.

Międzyplony i rośliny bobowate mają być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin.

Odstępstwo jest czasowe i dotyczy 2024 r. Jest ono spowodowane trudną sytuacją rolników związaną z wojną w Ukrainie oraz występowaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Źródło: www.gov.pl/web/rolnictwo

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.