Przed kilkoma laty uznałem ojcostwo dziecka, które urodziła moja ówczesna partnerka. Byłem przekonany o swoim ojcostwie. Po rozstaniu dowiedziałem się, że rzeczywistym (biologicznym) ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Czy w tej sytuacji mogę domagać się anulowania mojego oświadczenia, które złożyłem przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?
TAK, o ile nie upłynął wymagany prawem termin do wszczęcia sprawy w tym przedmiocie. Zgodnie z przepisami mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego, bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka. Mowa o tym w art. 78 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Co ważne, wspomniany termin ma charakter terminu zawitego, co oznacza, że nie podlega przywróceniu. W doktrynie przyjmuje się, że wspomniane uprawnienie mężczyzny do wytoczenia przedmiotowego powództwa przysługuje każdemu mężczyźnie, który nie jest biologicznym ojcem dziecka i uznał ojcostwo, tj. również temu, który w chwili składania oświadczenia o uznaniu ojcostwa wiedział o braku istnienia więzi biologicznej pomiędzy nim a dzieckiem.
Mężczyzna, który uznał ojcostwo, wytacza powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku. Pozew w omawianej sprawie należy wnieść do sądu rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania pozwanego. Wnosząc pozew, należy uiścić opłatę sądową w wysokości 200 zł. Należy pamiętać, że po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie może być wytoczone ani przez matkę dziecka, ani przez mężczyznę, który uznał ojcostwo. Ponadto po śmierci dziecka nie jest dopuszczalne ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, chyba że dziecko zmarło po wszczęciu postępowania.
W razie uwzględnienia powództwa Czytelnika dojdzie do usunięcia istniejącego dotychczas stosunku prawnego rodzicielstwa. Wyrok taki działa wstecz.
Do skuteczności uznania ojcostwa wymagane jest potwierdzenie przez matkę dziecka, że mężczyzna składający stosowne oświadczenie o uznaniu ojcostwa jest ojcem dziecka. Jest to o tyle istotne, że powyższe regulacje o ustaleniu bezskuteczności uznania ojcostwa stosuje się odpowiednio do matki dziecka, która potwierdziła ojcostwo.
|