W 2009 r. moja mama przeszła na rentę rodzinną po zmarłym wówczas tacie. Do 2009 r. pobierała swoją emeryturę. Złożyła wniosek do ZUS o rentę wdowią z wariantem wypłaty 100% renty rodzinnej i 15% własnej emerytury. Czy te 15% będzie liczone od emerytury mamy w wysokości ustalonej w 2009 r., czy po jej zwaloryzowaniu?
Osoba uprawniona do renty rodzinnej oraz przykładowo do własnej emerytury będzie miała prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu. Stanie się jednak tak w przypadku:
Możliwość pobierania tzw. renty wdowiej, tj. w zależności od wyboru uprawnionego, przysługującej:
będzie istniała od 1 lipca 2025 r., po uprzednim złożeniu stosownego wniosku w tym zakresie do 31 lipca 2025 r.
Przy czym 15% wskaźnik świadczenia możliwego do wypłaty będzie obowiązywał od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r., a od 1 stycznia 2027 r. będzie istniała możliwość otrzymania 25% wymienionego świadczenia. Ustawodawca, określając zasady wypłaty świadczeń w omawianym zbiegu, zastrzegł ponadto, że prawo do wypłaty tych świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Co do waloryzacji świadczeń, to regułą wynikającą z ustawy emerytalnej jest, że zmiana wysokości emerytur i rent w jej ramach następuje z urzędu. Gdy jednak wypłata świadczenia była wstrzymana, to waloryzacja następuje po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych przypadających w okresie wstrzymania wypłaty (art. 93 ust. 1 ustawy emerytalnej).
Skoro wypłata przyznanej emerytury mamie Czytelniczki została zawieszona z uwagi na pobieranie przez nią renty rodzinnej (jako świadczenia korzystniejszego), a został złożony wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, zakładając przy tym, że zostały spełnione kryteria do pobierania omawianych świadczeń w zbiegu, to dla celów wznowienia wypłaty zawieszonej emerytury zostanie ona poddana wszystkim kolejnym waloryzacjom przypadającym od momentu wstrzymania do dnia podjęcia jej wypłaty, a więc do dnia ustalenia prawa do omawianych świadczeń w zbiegu.
Warto wskazać, że jeśli osoba uprawniona wybierze 100% renty rodzinnej i ma przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, wówczas ZUS wypłaci 15% przysługującej emerytury z FUS i 15% przysługującej okresowej emerytury kapitałowej.
|