Zamierzam kupić od sąsiada nieruchomość. Chciałbym następnie połączyć ją z moją nieruchomością, która jest niewielkich rozmiarów. Na posiadanej przeze mnie nieruchomości ciąży jednak hipoteka zabezpieczająca kredyt, z którego finansowany był jej zakup. Czy po połączeniu nieruchomości hipoteka obciążać będzie całą nowo powstałą nieruchomość czy jedynie jej część?
Po połączeniu hipoteka będzie obciążać całą nieruchomość. Właściciel kilku nieruchomości stanowiących całość gospodarczą lub graniczących ze sobą może żądać połączenia ich w księdze wieczystej w jedną nieruchomość. Przepis wprost przewiduje, że ograniczone prawa rzeczowe obciążające którąkolwiek z połączonych nieruchomości obciążają całą nieruchomość utworzoną przez połączenie. Stanowi o tym art. 22 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2023 r. poz. 1984 ze zm.). Takim ograniczonym prawem rzeczowym jest np. służebność oraz hipoteka. Omawiany skutek następuje z mocy prawa, bez potrzeby dokonywania osobnej czynności prawnej. Należy pamiętać, że regulacja ta nie wpływa na dotychczasowy zakres wykonywania użytkowania i służebności.
Gdyby na obu nieruchomościach ciążyło ograniczone prawo rzeczowe (np. obie były obciążone hipotekami), wówczas nieruchomości obciążone takimi prawami mogą być połączone tylko wtedy, gdy uprawnieni (wierzyciele hipoteczni) ułożą się co do pierwszeństwa tych praw na nieruchomości utworzonej przez połączenie. Porozumienie takie może mieć charakter dwustronny bądź wielostronny, w zależności od tego, ilu występuje uprawnionych.
Zasady określone w art. 22 ustawy stosuje się nie tylko w razie łączenia nieruchomości gruntowych, ale również w innych przypadkach, np. łączenia dwóch nieruchomości lokalowych czy też nieruchomości lokalowej z nieruchomością gruntową.
|