Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Skutki kradzieży składników majątku w ewidencji księgowej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Skutki kradzieży składników majątku w ewidencji księgowej

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (379) z dnia 1.10.2014

W wyniku włamania zostały skradzione składniki majątku (środki trwałe, towary, materiały). Sprawę zgłoszono na policję (postępowanie jest w toku). W którym momencie i na podstawie jakiego dokumentu wyksięgować z ewidencji skradziony majątek?

Kradzież składników majątku jest zdarzeniem mieszczącym się w ogólnym ryzyku prowadzenia działalności gospodarczej, związanym pośrednio z tą działalnością. Wobec tego wartość skradzionych składników – na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości – obciąża koszty pozostałej działalności operacyjnej, tj. konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".

W pierwszej kolejności jednostka powinna wyksięgować wartość skradzionych składników. Podstawą do ich wyksięgowania będzie protokół strat (protokół szkód) sporządzony przez jednostkę. Protokół taki powinien zawierać przede wszystkim szczegółowy opis zdarzenia, wykaz skradzionych składników oraz wartość poniesionej straty. Do protokołu zasadne jest załączyć dokumenty potwierdzające kradzież, np. protokół policyjny.

Ewidencja opisanego zdarzenia może przebiegać następująco:

   1) wyksięgowanie towarów, materiałów:
      a) jeśli towary są objęte ewidencją księgową w magazynie:
         – Wn konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów",
         – Ma konto 33 "Towary", 31 "Materiały",
      b) jeśli ceny ewidencyjne skradzionych towarów i materiałów
          różnią się od rzeczywistych cen zakupu (nabycia), konieczne
          jest także wyksięgowanie odchyleń od cen ewidencyjnych
          – w części przypadającej na te skradzione składniki:
         – Wn/Ma konto 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów",
         – Ma/Wn konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów",
      c) jeśli towary i materiały zostały zaliczone do kosztów
          w momencie ich zakupu:
         – Wn konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów",
         – Ma konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu
            (nabycia)", 74-1 "Wartość sprzedanych materiałów i opakowań";
   2) wyksięgowanie środków trwałych:
      a) wyksięgowanie wartości początkowej do wysokości dokonanych
          odpisów amortyzacyjnych:
         – Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
         – Ma konto 01 "Środki trwałe",
      b) wartość niedoboru (niezamortyzowana część wartości początkowej):
         – Wn konto 24-1 "Rozliczenie niedoborów",
         – Ma konto 01 "Środki trwałe".

Wartość skradzionych składników majątku pozostaje na koncie 24-1 do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego kradzież. Po zakończeniu tego postępowania jednostka rozlicza wartość straty z tytułu skradzionych składników, zgodnie z treścią dokumentów otrzymanych z policji. Jeśli nastąpiło umorzenie dochodzenia wyjaśniającego, wartość ww. niedoborów ujmuje się zapisem: Wn konto 76-1, Ma konto 24-1.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.