Córka pracownicy (w wieku 30 lat) urodziła dziecko. Po wyjściu ze szpitala ze względu na stan zdrowia będzie wymagała opieki. Czy pracownica może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dorosłą córkę, jeśli ojciec nowo narodzonego dziecka przebywa w delegacji i nie może zająć się żoną po jej powrocie do domu?
Pracownica będzie mogła skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dorosłą córkę, o ile lekarz leczący uzna, że jest taka konieczność i spełnione zostaną pozostałe warunki.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi, który został zwolniony od wykonywania pracy w celu sprawowania osobistej opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny, przez którego rozumie się również dziecko w wieku powyżej 14 lat, jeżeli pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Tak stanowi art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 ustawy zasiłkowej. O konieczności sprawowania takiej opieki decyduje lekarz leczący, wystawiając w tym celu zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.
W zależności od wieku dziecka ustawa zasiłkowa różnicuje uprawnienia do zasiłku opiekuńczego, co przedstawia poniższa tabela:
wiek chorego dziecka | limit zasiłku opiekuńczego |
do ukończenia 14 lat | nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym |
po ukończeniu 14 lat | nie dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym |
Wymienione wyżej limity są niezależne od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz wymagających opieki, a ponadto podlegają wliczeniu do ogólnego limitu 60 dni w roku kalendarzowym przypadającego na opiekę sprawowaną nad dziećmi (zdrowymi, chorymi i z niepełnosprawnością) i innymi chorymi członkami rodziny.
Przepisy ustawy zasiłkowej nie określają górnej granicy wieku dziecka, nad którym może być sprawowana opieka z prawem do zasiłku opiekuńczego. Dlatego też pełnoletniość dziecka nie wyklucza możliwości ubiegania się o ten zasiłek. Muszą być przy tym jednak spełnione pozostałe warunki. Pierwszy z nich dotyczy pozostawania z dzieckiem we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ważne: Warunek pozostawania z chorym członkiem rodziny (tu pełnoletnim dzieckiem) we wspólnym gospodarstwie domowym uznaje się za spełniony także wówczas, gdy ma to miejsce tylko przez okres choroby (por. komentarz ZUS do ustawy zasiłkowej). |
Drugi natomiast dotyczy nieobecności we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie sprawowania opieki innych członków rodziny mogących zapewnić tę opiekę choremu (art. 34 ustawy zasiłkowej). Za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę nie uważa się:
Odnosząc powyższe do pracownicy z pytania, jeśli lekarz leczący jej córkę uzna, że po wypisaniu jej ze szpitala z uwagi na stan zdrowia będzie ona wymagała opieki ze strony matki i w tym celu wystawi jej zaświadczenie lekarskie, to co do zasady pracownicy będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Oczywiście przyjmując, że rodzina nie wykorzystała jeszcze w bieżącym roku pełnego przysługującego im limitu tego zasiłku. Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego będzie złożony przez pracownicę wniosek np. na formularzu Z-15A.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z pytania oraz dodatkowo, że córka pracownicy została wypisana ze szpitala 4 czerwca 2025 r. Z uwagi na to, że urodziła dziecko przez cesarskie cięcie i po wyjściu ze szpitala wymaga opieki, lekarz wystawił pracownicy (matce) zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres od 5 do 18 czerwca 2025 r. (14 dni).
Pracownica we wniosku Z-15A oświadczyła m.in., że:
Na tej podstawie pracodawca ustali pracownicy prawo do zasiłku opiekuńczego tylko za 10 dni, tj. za okres od 5 do 6 czerwca (2 dni), od 9 do 13 czerwca (5 dni), od 16 do 18 czerwca (3 dni), pomijając przy tym soboty i niedziele (7-8 i 14-15 czerwca), w których opiekę nad córką może sprawować jej mąż. Do wykorzystania w bieżącym roku z tego tytułu pozostaną jeszcze 4 dni (14 dni - 10 dni).
|