Jesteśmy zakładem lecznictwa uzdrowiskowego (sanatorium uzdrowiskowym). Na jakim koncie przychodów powinniśmy księgować wnoszoną przez naszych pacjentów częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie?
Częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie wnoszoną przez pacjentów korzystających z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym wskazane jest księgować na koncie przeznaczonym do ewidencji przychodów z podstawowej działalności operacyjnej jednostki, czyli po stronie Ma konta 70-0 "Przychody ze sprzedaży usług medycznych". |
W myśl art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1420 ze zm.), zakład lecznictwa uzdrowiskowego to zakład leczniczy, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne lub stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, działający na obszarze uzdrowiska, utworzony w celu udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach kierunków leczniczych i przeciwwskazań ustalonych dla danego uzdrowiska, w szczególności wykorzystujących warunki naturalne uzdrowiska przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z art. 6 ww. ustawy, zakładami lecznictwa uzdrowiskowego są:
1) szpitale uzdrowiskowe,
2) sanatoria uzdrowiskowe,
3) szpitale uzdrowiskowe dla dzieci i sanatoria uzdrowiskowe dla dzieci,
4) przychodnie uzdrowiskowe,
5) zakłady przyrodolecznicze,
6) szpitale i sanatoria w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych.
Z kolei do zadań sanatorium uzdrowiskowego należy - stosownie do przepisów art. 9 ww. ustawy - zapewnienie pacjentowi, którego skierowano na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową:
1) całodobowych świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach stacjonarnych; świadczenia te obejmują związane z leczeniem uzdrowiskowym albo rehabilitacją uzdrowiskową świadczenia zdrowotne rzeczowe, tzn. związane z procesem leczenia leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne,
2) opieki lekarskiej i całodobowej opieki pielęgniarskiej,
3) przewidzianych programem leczenia zabiegów,
4) świadczeń profilaktycznych,
5) edukacji zdrowotnej.
Przepisy art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146 ze zm.) stanowią przy tym m.in., iż świadczeniobiorca korzystający z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym, ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie.
Co istotne, pacjenci korzystający z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym, w ramach potwierdzonego przez NFZ skierowania, nie mogą ponosić wyższych dopłat do zakwaterowania i wyżywienia, niż te wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 529).
Wnoszona przez pacjentów korzystających z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium uzdrowiskowym częściowa odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie stanowi przychód związany z podstawową działalnością operacyjną jednostki (działalnością leczniczą). W związku z tym uzyskiwane z tego tytułu środki wskazane jest ujmować w księgach rachunkowych na koncie 70-0 "Przychody ze sprzedaży usług medycznych". W konsekwencji powyższe przychody należy prezentować w rachunku zysków i strat w pozycji A.I. "Przychody netto ze sprzedaży produktów".
|