Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Choroba od pierwszego dnia zatrudnienia a prawo do świadczenia
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Choroba od pierwszego dnia zatrudnienia a prawo do świadczenia

Gazeta Podatkowa nr 39 (1496) z dnia 14.05.2018
Agata Barczewska, Bożena Dziuba

Pracownik został zatrudniony od 2 maja 2018 r. na okres próbny. Umowę o pracę podpisywaliśmy pod koniec kwietnia 2018 r., w okresie wypowiedzenia jego zatrudnienia w poprzedniej firmie, gdzie przepracował 2 lata (do 30 kwietnia 2018 r.). Pracownik w pierwszym dniu swojej pracy oświadczył, że jest chory i idzie do lekarza. Dostarczył później zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 2 do 15 maja 2018 r., tyle że z danymi byłego pracodawcy.


1) Czy można uznać, że doszło do nawiązania stosunku pracy, jeżeli w pierwszym dniu pracy pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie i w związku z tym nie podjął pracy?

TAK. Doszło do nawiązania stosunku pracy, mimo że pracownik nie przystąpił do wykonywania obowiązków służbowych.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do wypłaty wynagrodzenia za pracę (art. 22 § 1 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.).

Do zaistnienia stosunku pracy nie jest wymagane efektywne świadczenie pracy. Znajduje to potwierdzenie w wielu przepisach prawa pracy, które przewidują wystąpienie takich okresów zatrudnienia, w których pracownik nie świadczy pracy. Do okresów tych należy m.in. okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Może on przypaść nawet w pierwszym dniu zatrudnienia, podobnie jak dzień wolny z tytułu niedzieli czy święta.

Rozpoczęcie pracy w danym zakładzie od dnia wolnego (z powodu choroby lub z innych przyczyn) nie jest więc przeszkodą do nawiązania stosunku pracy. Będzie on trwał aż do czasu jego formalnego rozwiązania przez jedną lub obie strony stosunku pracy, zgodnie z przepisami prawa pracy dotyczącymi rozwiązywania umów.


2) Czy w tej sytuacji, biorąc pod uwagę fakt, iż pracownik w ogóle nie rozpoczął u nas pracy, powinniśmy mu wypłacić świadczenie chorobowe?

W obecnej sytuacji nie. Będzie to możliwe dopiero wówczas, gdy pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie wystawione na obecnego płatnika składek (pracodawcę).

Zasiłek chorobowy przysługuje m.in. pracownikowi, który zachorował w czasie trwania zatrudnienia albo - w określonych przez ustawodawcę sytuacjach - po ustaniu zatrudnienia. Należny jest z tytułu ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego (odpowiednio po ustaniu którego) stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Kwestie te reguluje art. 6 i 7 z uwzględnieniem art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej dalej ustawą zasiłkową.

Skoro niezdolność do pracy pracownika powstała w okresie obecnego zatrudnienia, świadczenie chorobowe (odpowiednio wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy) przysługuje mu właśnie z tytułu tego zatrudnienia. Biorąc pod uwagę okres poprzedniego zatrudnienia (wynoszący ponad 30 dni) oraz fakt, iż przerwa między obecnym a poprzednim okresem zatrudnienia nie przekroczyła 30 dni, należy uznać, że pracownik posiada wymagany, co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, co umożliwia mu skorzystanie z prawa do świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, przypadającego na pierwszy dzień zatrudnienia.

Jego niezdolność do pracy powinna być jednak potwierdzona zaświadczeniem lekarskim zawierającym dane obecnego (a nie poprzedniego) pracodawcy. Chodzi tu o NIP płatnika składek lub jego PESEL albo serię i numer paszportu, jeżeli nie ma obowiązku posługiwania się NIP i nie nadano numeru PESEL, oraz rodzaj identyfikatora płatnika składek.


Podstawą do wypłaty świadczenia jest zaświadczenie lekarskie z danymi właściwego płatnika składek.


Przedłożone przez pracownika zwolnienie lekarskie z danymi byłego pracodawcy mogłoby posłużyć do ustalenia przez ZUS jego uprawnień do zasiłku chorobowego z tytułu ustania poprzedniego zatrudnienia, w oparciu o art. 7 ustawy zasiłkowej (o ile nadal byłby niezdolny do pracy, a łączny okres tej niezdolności wynosiłby co najmniej 30 dni). Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż ubezpieczony ten podjął działalność zarobkową (obecne zatrudnienie) stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym, zasiłek chorobowy z tytułu ustania poprzedniego zatrudnienia nie będzie mu przysługiwał (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Aby więc otrzymać należne z tytułu obecnego zatrudnienia świadczenie chorobowe, pracownik powinien wystąpić do lekarza o wystawienie drugiego zaświadczenia lekarskiego na ten sam okres, tym razem jednak z danymi aktualnego pracodawcy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.