Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek za urlop ojcowski dla pracownika, gdy matka ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek za urlop ojcowski dla pracownika, gdy matka dziecka jest bezrobotna

Gazeta Podatkowa nr 25 (1482) z dnia 26.03.2018
Honorata Urbaniak

Pracownikowi w styczniu 2018 r. urodziło się dziecko. Czy będzie on miał prawo do zasiłku macierzyńskiego, skoro jego żona (matka dziecka) jest osobą bezrobotną?

TAK. Zasiłek macierzyński to jedno ze świadczeń przysługujących osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu. Ustawodawca nie uzależnił prawa do tego świadczenia od ewentualnego podlegania drugiego z rodziców dziecka wskazanemu ubezpieczeniu.

Zasiłek macierzyński należny jest przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu ojcowskiego. Miesięczny zasiłek macierzyński za wskazany okres wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeśli chodzi o urlop ojcowski, to jest on należny pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:

  • ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
     
  • upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60