Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Emerytura dla nauczyciela wygaszanego gimnazjum
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Emerytura dla nauczyciela wygaszanego gimnazjum

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (456) z dnia 10.03.2018

Nauczyciel legitymuje się 29-letnim okresem pracy nauczycielskiej. Przez ostatnie 5 lat pracował w gimnazjum. W wyniku reformy szkolnictwa od 1 września 2017 r. został przeniesiony w stan nieczynny. Obecnie otrzymał propozycję pracy w innej szkole. Czy będzie mógł w 2018 r. ubiegać się o emeryturę nauczycielską, jeżeli podejmie to zatrudnienie?

Wejście w życie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 z późn. zm.), dalej ustawy oświatowej, stworzyło dodatkową możliwość przejścia na emeryturę dla nauczycieli wygaszanych gimnazjów, którzy muszą odejść z pracy w ramach zmian organizacyjnych. Nauczyciele gimnazjów mogą przejść na emeryturę nauczycielską, jeśli:

  • na dzień 31 grudnia 2008 r. udowodnili co najmniej 30 lat zatrudnienia, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej,
     
  • rozwiązali stosunek pracy albo rozwiążą w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019,
     
  • przyczyną likwidacji ich stanowiska są zmiany organizacyjne, które powodują wygaszenie kształcenia w gimnazjach.

Prawo do emerytury nauczycielskiej przysługuje po rozwiązaniu wszystkich stosunków pracy. Za rozwiązanie stosunku pracy przez nauczyciela uważa się wygaśnięcie umowy o pracę na wniosek przez niego zgłoszony. Nie ma przeszkód do tego, aby za takie uznać również rozwiązanie stosunku pracy lub wygaśnięcie stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 225 ust. 1, 6, 7 i 10 oraz art. 226 ust. 1 ustawy oświatowej.

Prawo do emerytury nauczycielskiej uzyska również nauczyciel, z którym dyrektor szkoły rozwiąże stosunek pracy lub wygaśnie on do 31 sierpnia 2018 r. z przyczyn niedotyczących nauczyciela, tj. szkoła zostanie całkowicie lub częściowo zlikwidowana albo nastąpią zmiany organizacyjne powodujące ograniczenie oddziałów szkolnych bądź zmianę planu nauczania uniemożliwiającego dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy.

W art. 225 ust. 7 ustawy oświatowej zostało określone, kiedy następuje wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny. Zgodnie z tym przepisem, stosunek pracy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny wygasa:

  • z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym,
     
  • z dniem podjęcia zatrudnienia w innej szkole.

W sytuacji, gdy nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny podejmie zatrudnienie w innej szkole, to jego stosunek pracy z macierzystą szkołą ulega wygaśnięciu.

Wygaśnięcie stosunku pracy z powodu podjęcia innego zatrudnienia w czasie trwania stanu nieczynnego nie uprawnia do emerytury nauczycielskiej.

Oznacza to, że wygaśnięcie stosunku pracy nie mieści się w katalogu sposobów rozwiązania stosunków pracy uprawniających do przyznania prawa do emerytury nauczycielskiej. Zatem pozostanie w stanie nieczynnym i nie podejmowanie zatrudnienia może okazać się korzystniejszą opcją. Analizując jednak przypadek nauczyciela z pytania, należy zwrócić uwagę na fakt, że mimo niepodjęcia zatrudnienia i pozostania w stanie nieczynnym prawdopodobnie nie będzie spełniał warunku dotyczącego stażu pracy.

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.