Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek chorobowy dla pracownika dopiero po upływie okresu ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek chorobowy dla pracownika dopiero po upływie okresu wyczekiwania

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (486) z dnia 10.06.2019

Pracownik był zatrudniony od 29 kwietnia do 28 maja 2019 r. W ostatnim dniu zatrudnienia zachorował. Za ten dzień wypłaciliśmy wynagrodzenie chorobowe i przekazaliśmy do ZUS dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. ZUS odmówił prawa do zasiłku, twierdząc, że okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu był zbyt krótki. Czy słusznie?

Tak. Co do zasady pracownik nabywa prawo do świadczeń za czas choroby, tj. wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego, po upływie 30 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, tzw. okresu wyczekiwania. Tak stanowi art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Do okresu wyczekiwania zalicza się m.in.:

  • dni niezdolności do pracy z powodu choroby, za które pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia określonego w art. 92 K.p. lub zasiłku chorobowego z powodu nieprzepracowania okresu wyczekiwania (przy ustalaniu okresu wyczekiwania dni te traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego),
     
  • wcześniejsze okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie), jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Ważne: Pierwszym dniem wypłaty wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego dla pracownika, który nie posiada wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego, jest 31. dzień podlegania temu ubezpieczeniu.

Oznacza to, że pracownik musi pozostawać w ubezpieczeniu chorobowym co najmniej 31 dni. Ustawodawca przewidział też okoliczności, w których okres wyczekiwania nie jest wymagany. W myśl art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, jedną z nich jest posiadanie przez pracownika wcześniejszego co najmniej 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Do tych 10 lat zalicza się wszystkie okresy obowiązkowego ubezpieczenia z całego przebiegu pracy zawodowej (także sprzed 1 stycznia 1999 r.). Ewentualne przerwy w tym ubezpieczeniu, ani ich długość, nie mają znaczenia. Oczywiście do tego okresu nie wlicza się urlopu wychowawczego, bezpłatnego oraz pobierania zasiłków za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, a także okresu pozostawania zarejestrowanym jako bezrobotny po 31 grudnia 1998 r.

Ubezpieczenie chorobowe pracownika, o którym mowa w pytaniu, trwało równo 30 dni (od 29 kwietnia do 28 maja), zatem nie przysługiwało mu prawo do wynagrodzenia za jeden dzień choroby ani zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Dodajmy, że dostarczenie dokumentów potwierdzających wcześniejszy okres ubezpieczenia chorobowego może nastąpić później, z tym że w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od ostatniego dnia niezdolności do pracy. W takim przypadku płatnik zasiłku powinien zweryfikować uprawnienie. Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (art. 67 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.