Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Nagroda okolicznościowa nie zawsze wyłączona z podstawy wymiaru świadczeń ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nagroda okolicznościowa nie zawsze wyłączona z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (461) z dnia 1.06.2018

Zgodnie z regulaminem "W przypadku wystąpienia na koniec roku kalendarzowego oszczędności w funduszu płac, dyrektor może przyznać nagrody okolicznościowe (świąteczne).". Przyznając nagrody za 2017 r., dyrektor po raz pierwszy obniżył ich wysokość pracownikom, którzy chorowali dłużej niż 3 tygodnie - im dłuższe zwolnienie tym niższa nagroda. Pracownicy, których zwolnienia lekarskie obejmowały okres do 3 tygodni, otrzymali nagrody w pełnej wysokości. Przyjęte kryteria zostały zapisane w regulaminie. Czy nagrody te powinny być wliczane do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

Zgodnie z art. 105 K.p., nagrody mogą być przyznawane pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu. Zapis ten nie zawiera precyzyjnych wskazówek dotyczących rodzaju nagród i wyróżnień ani trybu ich przyznawania. Wskazuje jedynie ogólne przesłanki w tym zakresie, pozostawiając ocenę zasług pracownika w gestii swobodnego uznania pracodawcy. O tym, kto i dlaczego dostanie nagrodę, decyduje pracodawca, a kryteria jej przyznania są dowolne.

W praktyce zasady przyznawania nagród pracodawcy regulują w przepisach wewnątrzzakładowych (np. jako jeden z punktów w regulaminie wynagradzania lub w odrębnym regulaminie przyznawania nagród i wyróżnień), określając rodzaje nagród i wyróżnień, przesłanki oraz tryb ich przyznawania. Przy czym szczegółowe i precyzyjne określenie przesłanek nabycia nagrody może spowodować, że utraci ona swój uznaniowy charakter, a pracownicy po ich spełnieniu będą mogli ubiegać się o jej wypłatę.

Jeśli chodzi o wliczanie nagrody do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby, to nie jest istotne jaki ma ona charakter. Znaczenie w tym zakresie mają określone kryteria jej przyznawania za okresy absencji chorobowej.

Ważne: Co do zasady, przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie ich pobierania zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tych świadczeń (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania świadczenia uznaje się, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres jego pobierania i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania świadczenia, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie jego wymiaru (por. ust. 295 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).

Ponadto ZUS wyjaśnia, w ust. 296 komentarza do ustawy zasiłkowej, że do podstawy wymiaru nie wlicza się takich składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie ma wpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Dotyczy to takich świadczeń jak bony lub wypłaty w gotówce przyznawane w jednakowej wysokości lub jednakowym wskaźnikiem procentowym w stosunku do płacy pracownika, określonej w umowie o pracę wszystkim pracownikom lub grupom pracowników z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.

Nagroda okolicznościowa, o której mowa w pytaniu, jest wypłacana - w miarę posiadanych środków - raz w roku z okazji świąt. Jest to jedyne kryterium jej przyznania określone w regulaminie. Kierując się tym zapisem przy wypłacie nagrody, na jej wysokość nie powinien mieć wpływu okres absencji chorobowej, a sama nagroda nie podlega w tej sytuacji wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych - wszyscy pracownicy otrzymują nagrody w jednakowej wysokości lub według jednakowego wskaźnika procentowego w stosunku do płacy zasadniczej.

Jednakże pracodawca, przyznając nagrody za 2017 r., wprowadził nową zasadę obniżającą ich wysokość pracownikom, którzy chorują dłużej niż 3 tygodnie (czyli dłużej niż 21 dni) w roku kalendarzowym. W rzeczywistości nagrody nie są więc wypłacane za okresy absencji chorobowej przekraczającej wyznaczoną przez pracodawcę liczbę dni w roku. Tym samym nie spełniły warunków określonych w art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Ponieważ zostały wypłacone w pełnej wysokości jedynie za czas choroby trwającej do 21 dni, to podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych począwszy od 22. dnia choroby trwającej w roku kalendarzowym. Zmniejszenie nagrody nie odbyło się w sposób proporcjonalny, w związku z tym nie należy jej uzupełniać.

Przykład

Pracownik w 2017 r. chorował łącznie przez okres 40 dni. Za ten rok pracodawca wypłacił w grudniu 2017 r. nagrodę okolicznościową, zmniejszając jej wysokość za 19 dni absencji (40 dni - 21 dni).

W 2018 r. pracownik chorował przez 10 dni stycznia i 7 dni kwietnia. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od stycznia do grudnia 2017 r. bez uwzględniania nagrody.

Ponownie pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby od 1 do 8 czerwca 2018 r. W dniu 4 czerwca 2018 r. przypada 21. dzień choroby w roku kalendarzowym (10 dni + 7 dni + 4 dni). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi ta sama kwota, którą przyjęto do obliczenia świadczenia przysługującego w kwietniu 2018 r., z tym że ustalając wynagrodzenie chorobowe należne za okres od 5 do 8 czerwca 2018 r., pracodawca przeliczy podstawę wymiaru świadczenia, dodając do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ww. okres 1/12 część nagrody wypłaconej za 2017 r.


Zwracamy uwagę!
Zmniejszenie nagrody za okresy absencji chorobowej przekraczającej 21 dni w roku zobowiązywało pracodawcę do przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wypłaconych w 2017 r. (od 22. dnia choroby) z uwzględnieniem w niej nagrody wypłaconej za 2016 r. i wyrównania wysokości tych świadczeń.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.