Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Ustalanie wynagrodzenia wliczanego do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalanie wynagrodzenia wliczanego do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (447) z dnia 1.11.2017

Do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za kilka dni października br., wliczamy wynagrodzenie za ostatnie miesiące ubiegłego roku. Było ono niższe od obowiązującego w 2017 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy wynagrodzenie za te miesiące należy podwyższyć do obecnie obowiązującej minimalnej płacy?

Nie. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia trwającego krócej) - art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej w związku z art. 92 § 2 K.p.

Ważne: Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.

W sytuacji, gdy pracownik w którymś z miesięcy uwzględnianym w podstawie wymiaru świadczenia, nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych, ale przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, przyjmuje się za ten miesiąc wynagrodzenie po uzupełnieniu do kwoty, jaką uzyskałby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy (art. 38 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Natomiast wynagrodzenie za w pełni przepracowany miesiąc przyjmuje się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie faktycznie uzyskanej. Dopiero, gdy ustalona kwota podstawy wymiaru jest niższa od najniższej (odpowiedniej dla wymiaru czasu pracy zatrudnionego), to podwyższa się ją do tej kwoty.

Zwracamy uwagę! W 2017 r. najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1.725,80 zł (2.000 zł - 274,20 zł), a w 2018 r. będzie wynosiła 1.812,09 zł (2.100 zł - 287,91 zł).

Przykład

Pracownik zatrudniony na cały etat jest wynagradzany na poziomie minimalnym. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za 5 dni października 2017 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od października 2016 r. do września 2017 r. Ustalona z tego okresu podstawa wynosi 1.693,44 zł, tj.: [(1.596,36 zł x 3 m-ce) + (1.725,80 zł x 9 m-cy)] : 12 m-cy = 1.693,44 zł, i jest niższa od najniższej obowiązującej w 2017 r. (1.693,44 zł < 1.725,80 zł). Wysokość wynagrodzenia chorobowego należy obliczyć przyjmując za podstawę wymiaru kwotę 1.725,80 zł.

Kalkulatory Kalkulator wynagrodzenia chorobowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Przykład

Pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, w styczniu 2017 r. otrzymał nagrodę roczną w wysokości 1.887 zł (pomniejszaną za okresy absencji chorobowej). W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należało więc uwzględnić obok wynagrodzenia zasadniczego 1/12 część nagrody za 2016 r., czyli 135,69 zł (1.887 zł - 258,71 zł = 1.628,29 zł; 1.628,29 zł : 12 = 135,69 zł).

Wysokość wynagrodzenia chorobowego należy obliczyć przyjmując faktyczną podstawę wymiaru, tj. kwotę 1.829,13 zł (1.693,44 zł + 135,69 zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.