Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasady uwzględniania premii uznaniowej w podstawie wymiaru świadczeń za ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasady uwzględniania premii uznaniowej w podstawie wymiaru świadczeń za czas choroby

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (421) z dnia 1.10.2016

Zgodnie z regulaminem, pracownikowi przysługuje premia uznaniowa za przepracowanie pełnego miesiąca. Jej wysokość określa pracodawca. Czy premię powinniśmy uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków?

Tak, ponieważ premia nie jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Zasady wliczania składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby określa art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Stanowi on, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Powołany przepis, w myśl art. 92 § 2 K.p., stosuje się także przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas choroby.

Ważne: Jeżeli regulamin nie zawiera postanowień o zachowywaniu prawa do premii za okresy pobierania świadczeń chorobowych, uznaje się, że nie przysługuje ona za te okresy.

W takim przypadku należy ją wliczyć do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, chyba że pracodawca udokumentuje, że premia jest wypłacana za okresy pobierania tych świadczeń (por. ust. 295 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).

Zwracamy uwagę! Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nie wlicza się premii, która choćby w części jest wypłacana za okresy absencji chorobowej.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, zapisy regulaminowe jednoznacznie określają, że premia przysługuje za przepracowanie całego miesiąca. Nie otrzyma jej pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby, także gdy przypada ona na jeden roboczy dzień miesiąca. Premia ulega wówczas zmniejszeniu o 100%, czyli nieproporcjonalnie do dni absencji. Podlega ona zatem uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w kwotach wypłaconych za te same miesiące, za które wynagrodzenie jest przyjmowane do obliczenia podstawy.

Przykład
Pracownik zatrudniony od 2 maja 2016 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby od 30 września do 5 października 2016 r. (6 dni). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od maja do sierpnia 2016 r. w wysokości:
okres przychód składki na
ubezpieczenia
społeczne
kwota uwzględniona
w podstawie wymiaru
wynagrodzenie premia
05/16 1.788,33 zł*) 0 zł*) 245,17 zł 1.596,36 zł
06/16 1.850,00 zł 200 zł 281,06 zł 1.768,94 zł
07/16 1.850,00 zł 370 zł 304,36 zł 1.915,64 zł
08/16 1.850,00 zł 300 zł 294,77 zł 1.855,23 zł
razem    7.136,17 zł

Uwaga*) W maju 2016 r. pracownik przez 1 dzień chorował, dlatego wynagrodzenie zostało przyjęte po uzupełnieniu (1.850 zł - 253,64 zł).

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi 1.784,04 (7.136,17 zł : 4 m-ce). Za 6 dni choroby pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 285,42 zł, tj. 1.784,04 zł x 80% : 30 = 47,57 zł (stawka dzienna); 47,57 zł x 6 dni.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.