Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Wpisanie do księgi składki OC architekta
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wpisanie do księgi składki OC architekta

Gazeta Podatkowa nr 64 (1626) z dnia 12.08.2019
Monika Kuźbińska

Rozpoczęłam działalność gospodarczą jako architekt. Podatek rozliczam na podstawie księgi podatkowej, w której koszty są ujmowane metodą uproszczoną. W sierpniu 2019 r. wykupiłam ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Polisa została wystawiona w dniu 1 sierpnia br. i obejmuje okres od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. Składkę ubezpieczeniową będę płaciła w czterech równych ratach. Czy koszt ubezpieczenia powinnam zaewidencjonować w księdze podatkowej pod datą zapłaty poszczególnych rat?

NIE. Termin zapłaty składki ubezpieczeniowej nie wpływa na jej ujęcie w księdze podatkowej. Czytelniczka koszt ubezpieczenia OC powinna wpisać do księgi pod datą wystawienia polisy.

Wykonywanie niektórych zawodów wymaga wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Jednym z nich jest zawód architekta. Obowiązek posiadania ubezpieczenia zawodowego OC przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako architekt wynika z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz. U. z 2003 r. nr 220, poz. 2174).

Jeśli podatnicy prowadzący księgę podatkową ewidencjonują w niej koszty uzyskania przychodów metodą uproszczoną, określoną w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof, to koszty potrącają generalnie tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Przy czym za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Stanowi tak art. 22 ust. 6b ustawy o pdof.

W firmie Czytelniczki koszt związany z wykupieniem ubezpieczenia OC dla architektów i inżynierów budownictwa należy zatem ująć w księdze jednorazowo w sierpniu 2019 r. Wpisu trzeba dokonać pod datą wystawienia polisy ubezpieczeniowej, tj. 1 sierpnia 2019 r.

Przykład

Podatniczka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako architekt, wykupiła ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Polisa została wystawiona dniu 1 sierpnia 2019 r. i obejmuje okres od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. Wysokość rocznej składki wyniosła 780 zł. Będzie ona płatna w czterech ratach po 195 zł każda.

Wartość składki ubezpieczeniowej podatniczka wpisała do księgi podatkowej za sierpień 2019 r. (w której koszty ujmuje w sposób uproszczony), w oparciu o polisę następująco:

- w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego" - 1.08.2019 r.,
- w kolumnie 6 "Opis zdarzenia gospodarczego" - ubezpieczenie OC architektów i inżynierów budownictwa,
- w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" - 780 zł.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.