Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Zakup i sprzedaż towaru bez jego ujęcia we własnym ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakup i sprzedaż towaru bez jego ujęcia we własnym magazynie

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (1009) z dnia 10.01.2019

Prowadzimy działalność handlową. Zdarzają się dostawy, które realizujemy z pominięciem naszego magazynu. Czy w takich przypadkach zasadnym jest "sztuczne" wprowadzanie towaru na magazyn i jednoczesne jego zdjęcie ze stanu magazynowego połączone z odniesieniem w koszty?

W przypadku, gdy sprzedaż towaru realizowana jest z pominięciem magazynu jednostki, nie ewidencjonuje się "sztucznego" jego przyjęcia na magazyn i wydania z magazynu. Wówczas wartość sprzedanych towarów zwiększy koszty wraz z rozliczeniem konta 30, które nastąpi po dokonaniu sprzedaży potwierdzonej fakturą.

Zasady rozliczania oraz ewidencji zakupu i sprzedaży towarów powinny zostać określone przez jednostkę w ramach przyjętych do stosowania zasad (polityki) rachunkowości, o których jest mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

W sytuacji, gdy jednostka nie otrzymuje fizycznie i nie przyjmuje do magazynu towarów objętych dostawą, w związku z ich dostarczeniem bezpośrednio do odbiorcy, ujęcie w księgach rachunkowych takiej dostawy powinno odbyć się z pominięciem konta 33 "Towary". Rozliczenie to może zostać przeprowadzone za pośrednictwem konta 30 "Rozliczenie zakupu".

W takim przypadku do czasu potwierdzenia dokonania sprzedaży (fakturą) wartość netto towaru (o ile VAT podlega odliczeniu) pozostanie na koncie 30. Wraz z wystawieniem faktury sprzedaży, wartość towaru zostanie przeksięgowana bezpośrednio w koszt sprzedanych towarów.

W związku z tym w księgach rachunkowych mogą wystąpić następujące zapisy:

1. Faktura zakupu towaru:
   a) łączna kwota zobowiązania:
      - Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
      - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami";
   b) VAT naliczony:
      - Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
      - Ma konto 30.
2. Faktura dokumentująca dokonanie sprzedaży towarów:
   a) łączna kwota należności od odbiorcy - kwota brutto:
      - Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami";
   b) wartość sprzedaży netto:
      - Ma konto 73-0 "Sprzedaż towarów";
   c) VAT należny:
      - Ma konto 22-2 "Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego".
3. Odniesienie w koszty np. na podstawie PK (polecenia księgowania) wartości towaru ustalonego w cenie zakupu (nabycia):
      - Wn konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)",
      - Ma konto 30.

Dodajmy, że jeżeli na moment ujęcia w księgach rachunkowych faktury zakupu dokonano już sprzedaży takiego towaru, to na zasadzie uproszczenia można pominąć księgowanie z wykorzystaniem konta 30, odnosząc wartość towaru bezpośrednio z faktury zakupu w ciężar konta 73-1.

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.