Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Parametry uwzględniane przy ustalaniu poziomu istotności
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Parametry uwzględniane przy ustalaniu poziomu istotności

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (993) z dnia 1.08.2018

Kierownik jednostki zamierza wpisać do zakładowej polityki rachunkowości poziom istotności, jaki będzie uwzględniany przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu sprawozdań finansowych naszej jednostki. Czy przy jego ustaleniu można się posługiwać jednym parametrem (określonym procentem), np. sumą bilansową, wielkością przychodu albo wynikiem finansowym? Czy może konieczne jest spełnienie kilku parametrów łącznie?

Kierownik jednostki powinien w polityce (zasadach) rachunkowości dokonać wyboru w zakresie parametrów decydujących o ustaleniu poziomu istotności w jednostce. Uwzględniając parametry występujące w praktyce, dotyczące np. sumy bilansowej, wielkości przychodu albo wyniku finansowego należy wskazać, że nie jest jednak konieczne ich jednoczesne stosowanie. Doboru parametrów oraz ich poziomu należy dokonać w taki sposób, aby jak najbardziej miarodajnie pasowały one do specyfiki danej jednostki.

Zasada istotności stanowi jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości. Jak wskazano w art. 8 ust. 1 ustawy o rachunkowości, dokonując wyboru rozwiązań dopuszczonych ustawą i dostosowując je do potrzeb jednostki, należy zapewnić wyodrębnienie w rachunkowości wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy zachowaniu zasady ostrożności. Oznacza to obowiązek prowadzenia rachunkowości jednostki w taki sposób, aby w ewidencji bilansowej oraz sprawozdaniu finansowym były ujęte i zaprezentowane wszystkie operacje gospodarcze ważne z punktu widzenia realizacji powyższej, generalnej zasady, określonej w art. 4 ust. 1. Zgodnie z tą generalną zasadą, jednostki są zobowiązane do stosowania przyjętych zasad (polityki) rachunkowości w taki sposób, aby rzetelnie i jasno została przedstawiona ich sytuacja majątkowa i finansowa oraz wynik finansowy.

Z kolei w art. 4 ust. 4 ustawa o rachunkowości zezwala na stosowanie przez jednostki - w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości - uproszczeń, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Zatem przyjęte do stosowania uproszczenia nie mogą zakłócić zapewnienia rzetelności informacji, nie mogą przy tym deformować stanu aktywów i pasywów oraz wyniku finansowego danej jednostki.

Jak wskazano w art. 4 ust. 4a ww. ustawy, stosując zasady ustawy o rachunkowości, jednostka kieruje się zasadą istotności. Informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym należy uznać za istotne, gdy ich pominięcie lub zniekształcenie może wpływać na decyzje podejmowane na ich podstawie przez użytkowników tych sprawozdań. Nie można uznać poszczególnych pozycji za nieistotne, jeżeli wszystkie nieistotne pozycje o podobnym charakterze łącznie uznaje się za istotne.

Uwzględniając przytoczone regulacje, można stwierdzić, że kierownik jednostki powinien przyjąć próg istotności na zasadzie szacunkowej (w procentach), biorąc pod uwagę takie wielkości jak: suma bilansowa, przychody ze sprzedaży, kapitały własne czy wynik z działalności gospodarczej brutto lub zysk netto.

Przy ustalaniu poziomu istotności można się posiłkować wielkościami przyjmowanymi przy badaniu sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów, w myśl których za próg istotności można uznać przykładowo: przychody ze sprzedaży (0,5%-1%), kapitały własne (1%-2%) i sumę bilansową (0,5%-1%).

Natomiast według Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) - istotność określa (mierzy) się w stosunku procentowym do: wyniku finansowego brutto (3%-7%), przychodów (1%-3%) i sumy bilansowej (1%-3%).

Co istotne, informacja ta musi być zapisana w zasadach (polityce) rachunkowości przyjętych przez jednostkę i stosowana w sposób ciągły.

Odpowiadając na wątpliwość przedstawioną w pytaniu należy podkreślić, że w zasadach (polityce) rachunkowości nie trzeba uwzględniać poziomu wszystkich możliwych parametrów służących do ustalania poziomu istotności. Wystarczającym może okazać się podanie nawet jednego z nich, o ile będzie on najbardziej miarodajny dla danej jednostki.

W naszej ocenie, wskazanym może być jednak uwzględnienie przy ustalaniu progu istotności większej liczby parametrów, np. dwóch, gdzie jeden będzie odnosił się do wielkości bilansowych (np. 1% sumy bilansowej), a drugi do wielkości wynikowych (np. 0,5% przychodów ze sprzedaży).

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.